ГПУ очікує, що суд над Лазаренком у США завершиться до кінця року
Після завершення у США судового процесу над колишнім прем'єр-міністром Павлом Лазаренком Україна зможе вступити в переговорний процес щодо повернення вкрадених коштів, зазначив заступник генпрокурора України Євгеній Єнін.
Заступник генпрокурора України Євгеній Єнін очікує на завершення у США судового процесу над колишнім прем'єр-міністром України Павлом Лазаренком до кінця поточного року. Про це він сказав в ефірі телеканала ZIK.
"Після цього ми очікуємо на переговорний процес з американцями щодо повернення коштів", – зазначив Єнін.
Водночас, за його словами, вкрадені кошти можна буде повернути до країни протягом періоду від шести місяців до року.
"На сьогодні вже заарештовані близько $280 млн, які перебувають у п'яти іноземних юрисдикціях. Ідеться про Швейцарію, Ліхтенштейн, Литву, Гернсі та Антигуа", – заявив прокурор.
Лазаренко був прем'єр-міністром України у 1996–1997 роках. Після конфлікту з президентом Леонідом Кучмою пішов в опозицію, а з початком кримінального розслідування втік за кордон.
У 1999 році його затримали у Нью-Йорку під час спроби перетнути кордон за підробленим паспортом. У США Лазаренка обвинувачували у відмиванні грошей, отриманих незаконним шляхом і переведених на закордонні рахунки в 1994–1999 роках. У серпні 2006 року був засуджений судом у Каліфорнії до дев'ятьох років тюремного ув'язнення і штрафу в розмірі $10 мільйонів. 1 листопада 2012 року вийшов з американської в'язниці Terminal Island на волю.
Протягом останніх 10 років триває судовий розгляд між департаментом юстиції США і захистом Лазаренка за право розпоряджатися заарештованими коштами та майном українського екс-чиновника.
На етапі конфіскації майна на кошти Лазаренка претендувало багато сторін, зокрема сам український екс-прем'єр, а також російська компанія "Газпром" і банк EuroFed, який був заснований Лазаренком в острівній державі Антигуа. Банк погодився піти на мирову з урядом США і зняв свої претензії на більшу частину грошей.
У листопаді 2014 року суд у Вашингтоні схвалив цю угоду, за якою $100 мільйонів на офшорних рахунках Лазаренка були розділені між банком на Антигуа і скарбницею США. У підсумку рахунки острівного банку поповнилися на $25 мільйонів, а рахунки уряду США – на $75 мільйонів.