Грищенко про "список Йованович": У зовнішній політиці нелогічнішого вчинку нашої влади я за останній час і пригадати не можу
Наслідки заяви генерального прокурора України Юрія Луценка про передання йому послом Сполучених Штатів Марі Йованович списку осіб, стосовно яких не можна проводити розслідування, залежатимуть від того, хто переможе на виборах президента України. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив екс-глава Міністерства закордонних справ України Костянтин Грищенко.
Заяву генерального прокурора України Юрія Луценка про передання йому послом Сполучених Штатів Марі Йованович списку осіб, стосовно яких не можна проводити розслідування, – це найнелогічніший вчинок української влади у зовнішній політиці за останній час. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив екс-глава Міністерства закордонних справ України, колишній посол України у США Костянтин Грищенко.
"Дипломатична практика містить як офіційні повідомлення, наприклад, ноти, так і певні побажання, рекомендації, думки в особистих бесідах. У принципі, у непублічних розмовах, зміст яких не потрапляє до ЗМІ, можуть обговорювати різні питання. Зокрема й те, про що заявив генпрокурор. Однак це не означає, що ці побажання варто приймати і тим більше виконувати. І вже точно, через два роки, не варто їх розголошувати. Для цього й існують канали спілкування, де, з огляду на все, чинна українська влада в особі генпрокурора вважала за припустиме вести таку розмову. В іншому разі Луценко просто сказав би: нам нема про що тут говорити – ви втручаєтеся в наші внутрішні справи. Тобто потрібно було відразу послу вказати місце, якщо такі розмови для тебе неприйнятні. Але не через два роки піднімати цю тему, намагаючись вплинути на ставлення Вашингтона до власного посла", – сказав співрозмовник.
За його словами, через цей інцидент у разі переобрання на другий строк у президента України Петра Порошенка будуть серйозні проблеми з Вашингтоном.
"Чомусь у чинної влади негативне ставлення до нинішнього посла США. Намагання її дискредитувати та створити умови для дострокового відкликання ґрунтуються на помилкових уявленнях про те, як ухвалюють рішення у Вашингтоні. Хтось із трикутника "президент України – генпрокурор – посол США" мав би пояснити, що така ситуація може ускладнити наші відносини зі стратегічним партнером. У зовнішній політиці нелогічнішого, м'яко кажучи, вчинку я за останній час і пригадати не можу. Багато різного бувало, але щоб таке... Думаю, подальші відносини України та США залежать від того, хто в нас переможе на президентських виборах. Цей інцидент може бути розцінено як невдалий останній "вихлоп" нинішньої влади. Або ж, якщо нинішній президент переобереться, у нього будуть серйозні проблеми зі США. Тобто наслідки події залежатимуть від того, хто стане президентом", – підкреслив Грищенко.
В опублікованому 20 березня інтерв'ю телевізійній версії сайта The Hill Луценко заявив, що під час першої зустрічі з ним посол США в Україні Йованович передала йому перелік осіб, щодо яких не можна проводити розслідування. Діалог із посольством США відбувся у зв'язку з розслідуванням справи про розтрату технічної допомоги американського уряду на суму $4 млн, призначену Генпрокуратурі України, але у відомство так і не надійшла, розповів Луценко.
У коментарі The Hill представник Державного департаменту США назвав "відвертою фальсифікацією" твердження Луценка про передання йому послом списку людей, яких нібито не дозволено переслідувати.
Речник Держдепу додав, що одразу після Революції гідності 2014 року Штати підтримували фундаментальну реформу сфери юстиції України, однак коли "політична воля для справжніх реформ у кількох генпрокурорів, що змінювали один одного, виявилася недостатньою", грошову допомогу було перескеровано на "продуктивніші проекти".
У посольстві США в Україні повідомили, що заяви Луценка не відповідають дійсності.