Гройсман про Тимошенко: Посадила нас на голку Росії, ще й кайданами прикувала до труби "Газпрому"
Екс-прем'єр-міністр Юлія Тимошенко підписала дуже невигідний газовий контракт із Росією, який могла не підписувати взагалі, заявив прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.
Лідер партії "Батьківщина", екс-прем`єр-міністр України Юлія Тимошенко ніколи не зробила для країни нічого доброго, ще й підписала дуже невигідний газовий контракт із РФ. Про це прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив у Маріуполі на брифінгу, який транслював телеканал "112 Україна".
"Вона підписала контракт, який могла взагалі не підписувати, де чорним по білому написано: ціна – $450 за тисячу кубів. І друга позиція, найжахливіша, яку тільки можна було уявити: якщо ми беремо газ або не беремо, ми все одно за нього платимо. А там обсяги були – десятки мільярдів кубів газу", – сказав Гройсман.
За його словами, суд у Стокгольмі "визнав, що таку кабальну угоду Тимошенко не потрібно було підписувати", вона "антинародна і антизаконна".
"Фактично вона нас посадила на голку Росії, ще й кайданами нас прикувала до труби "Газпрому". Це її була змова з Російською Федерацією. Слава богу, є справедливий суд, у Стокгольмі він відбувся, і рішення є абсолютно відкритим та публічним", – каже глава уряду.
Він зазначив, що Тимошенко є "минулим української політики".
У 2009 році Тимошенко від імені України підписала контракт з прописаним у ньому принципом "бери або плати". Він передбачав штрафи для України у разі недобору російського газу щодо обсягу, зазначеного в контракті. "Нафтогаз України" вважав положення "бери або плати" у вигляді, що міститься в контракті з "Газпромом", неринковим, неправомірним та недійсним.
Починаючи з 2014 року, "Газпром" і "Нафтогаз" судилися в Стокгольмському арбітражі через контракти 2009 року на постачання природного газу з РФ в Україну і транзит газу через територію України. Слухання у цій справі завершилися в грудні 2016 року.
Станом на квітень 2017 року позовні вимоги "Нафтогазу" до "Газпрому" становили $12 млрд. У своїй позовній заяві українська компанія вимагала "перегляду транзитного тарифу з ретроактивною дією, компенсації за недопостачання та інших змін до контракту про транзит газу". 27 квітня "Газпром" збільшив вимоги до "Нафтогаз України" до $37 млрд.
31 травня в НАК "Нафтогаз України" повідомили, що Стокгольмський арбітраж задовольнив головні вимоги компанії у спорі з "Газпромом": умову "бери або плати" скасовано; заборону на реекспорт скасовано; формулу ціни на газ переглянуто з 2014 року.