Гройсман: У законодавчі ініціативи щодо земельної та пенсійної реформ необхідно внести зміни

Гройсман вважає, що ризиків повного розпродажу землі і ризиків знецінення заощаджень ніхто не прораховує
Фото: Volodymyr Groysman / Facebook

У чинне законодавство і законодавчі ініціативи щодо земельної та пенсійної реформ необхідно внести зміни. Про це лідер політичної партії "Українська стратегія Гройсмана", експрем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив у відеозверненні, опублікованому 1 липня на його сторінці у Facebook.

За його словами, схема ринку землі і накопичувальна пенсійна система, запропоновані владою, не тільки позбавлять українців землі як ресурсу, а й призведуть "до зубожіння кожного пенсіонера", оскільки ніхто не гарантує збереження накопичень громадян.

Експрем'єр вважає, що ризиків повного розпродажу землі після 2024 року і ризиків знецінення заощаджень ніхто не прораховує.

"Українському фермеру потрібні гроші й ексклюзивне право купити землю. Далі він створить робочі місця на своїй території, найме працівників, буде виробляти продукцію і постачати її для українців. Що потрібно майбутнім пенсіонерам? Щоб їхні накопичення не згоріли і не пропали! Тому, поєднуючи ці дві системи, можна досягти чітких цілей. Україна може бути економічно успішною, а українці – багатшими", – підкреслив Гройсман.

Він запропонував кредитувати фермерів завдяки коштам Пенсійного фонду, якщо пенсійну систему в Україні змінять.

"У разі введення накопичувальної пенсійної системи в Пенсійному фонді за два роки буде сконцентровано приблизно 120 млрд грн. І це та сума коштів, яка потрібна українським фермерам для викупу 4,5 млн га земель, які знаходяться в них у вільному обігу. Кошти Пенсійного фонду можуть надаватися фермерам в якості довгострокових і недорогих кредитів на 20 років під 2,5–3%. Фермер буде повертати відсотки за користування кредитом, розвивати агросектор і село в цілому, а пенсіонер – отримувати додатковий дохід на свої накопичення і мати гарантію їх збереження. Держава також може бути залучена – шляхом компенсації кредитних відсотків до рівня облікової ставки НБУ", – сказав експрем'єр.

Він вважає, що в такому разі Україна матиме потенціал до зростання кількості фермерських господарств і стабільності в пенсійній системі.

"Ось що потрібно зробити зараз негайно для того, щоб виправити ситуацію і не приводити Україну й українців до катастрофи, коли зникне і земля, і фермерство. Я закликаю владу це зробити. Якщо ви цього не зробите, ми прийдемо і зробимо. Час до 2024 року ще є", – резюмував Гройсман.

Контекст:

У березні 2020 року в Україні ухвалили закон про обіг земель сільськогосподарського призначення. Відповідно до закону, ринок землі в Україні запрацював із 1 липня 2021 року. До 2023 року землю зможуть купувати тільки громадяни України, але не більше ніж 100 га землі в одні руки, із 2023 року землю дозволять купувати юридичним особам – резидентам України (не більше ніж 10 тис. га в одні руки). Чи продавати землю іноземцям, українці вирішать на референдумі. Державних та комунальних земель сільськогосподарського призначення не продаватимуть.

Для завершення земельної реформи Раді необхідно було ухвалити ще два законопроєкти. Перший – №2194 – Рада ухвалила у другому читанні й у цілому з техніко-юридичними правками 28 квітня. Він, зокрема, дає змогу передавати землі державної власності за межами населених пунктів у комунальну власність і скасовує вимоги щодо цільового використання земель сільськогосподарського призначення. Поправки до нього розглядали з початку березня. Президент України Володимир Зеленський публічно підписав його 24 травня.

Наступним на порядку денному парламенту був проєкт №2195, який регулює проведення електронних аукціонів із продажу землі. Його ухвалили 18 травня.

5 січня 2021 року міністр аграрної політики і продовольства України Роман Лещенко заявив, що протягом найближчих трьох років в Україні проведуть референдум про продаж землі іноземцям.

За словами Лещенка, різкого стрибка цін на землю сільськогосподарського призначення після запуску ринку землі в Україні не буде – середня вартість гектара коливатиметься в межах 50 тис. грн. Шмигаль у травні прогнозував, що протягом 5–10 років після запуску ринку землі її вартість може зрости удвічі – уп'ятеро.