Хакери атакували сайти держвлади в Україні, Зеленський зустрівся з Алієвим, Порошенка хочуть заарештувати. Головне за день
Найпотужніша хакерська атака за останні чотири роки
У ніч на 14 січня хакери зламали низку урядових сайтів в Україні. Вони розмістили погрозливі повідомлення українською, російською і польською мовами й перекреслені зображення герба, прапора і мапи України, а також профілю свині. Водночас у текстах були помилки (польською, за словами носіїв мови, написано так, ніби для цього використовували поганий перекладач), а зображення герба – спотворене.
У Держспецзв'язку кажуть, що цей злам – найпотужніший за останні чотири роки. Постраждало приблизно 70 сайтів регіонального і загальнонаціонального рівня, надвечір більшість із них відновили роботу.
Атаку засудила низка країн, українська влада допускає причетність Росії, а спецслужби розпочали розслідування. На думку урядових експертів, мета кібератаки – дестабілізація всередині України.
Розмови про російську диверсію і підготовку до вторгнення в Україну
Після переговорів Росії зі США, НАТО та ОБСЄ щодо безпеки, на яких Росія, як заявляли у МЗС, не дістала від США та НАТО жодних гарантій, американські чиновники і ЗМІ почали повідомляти про підготовку російськими військовими підстав для вторгнення в Україну.
Спочатку радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що протягом доби Білий дім оприлюднить дані розвідки про плани Росії щодо України.
Пізніше стало відомо, що адміністрація президента США Джо Байдена дістала інформацію, що РФ скерувала диверсантів на схід України для провокації, яка дасть змогу лідеру Росії Володимиру Путіну розпочати вторгнення, а надвечір 14 січня прессекретарка Білого дому Джен Псакі повідомила: Росія готує основу для того, щоб мати можливість створити привід для вторгнення, "зокрема за допомогою диверсійної діяльності".
Запобіжний захід Порошенку
У Держбюро розслідувань провели брифінг щодо кримінального провадження, в якому фігурує п'ятий президент України і нардеп від "Європейської солідарності" Петро Порошенко. Радниця з комунікацій ДБР Тетяна Сап'ян висловила очікування, що політик сам прибуде на засідання суду щодо обрання йому запобіжного заходу, і сказала, що його проводитимуть у відкритому режимі.
Прокурори попросили заарештувати Порошенка. Клопотання про обрання запобіжного заходу розглядатиме Печерський суд, засідання призначили на 17 січня, його розпочнуть об 11.00 – за дві години після запланованого прибуття експрезидента з Варшави до київського аеропорту.
Сам Порошенко вважає, що за ґратами не опиниться – "не вистачить ні духу, ні сил, ні волі".
Пропозиція Зеленського про переговори з Путіним і Байденом
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак сказав, що глава Української держави Володимир Зеленський запропонував президенту США Джо Байдену організувати тристоронній саміт США – Україна – Росія. Єрмак не відкинув проведення переговорів між Байденом, Зеленським і президентом РФ Володимиром Путіним у форматі відеоконференції.
Прессекретарка Білого дому Джен Псакі, відповідаючи на запитання про ймовірність такого саміту, зазначила, що поки їй нічого повідомити про наступні кроки у переговорному процесі. Спікер глави Кремля Дмитро Пєсков сказав, що Росії поки не надходило пропозицій щодо проведення такого саміту.
Візит Алієва до України
14 січня – вперше за час перебування Зеленського на посаді президента – до Києва прибув з офіційним візитом президент Азербайджану Ільхам Алієв. Два лідери зустрілися у Маріїнському палаці. За підсумками переговорів сторони підписали низку двосторонніх документів, зокрема декларацію про поглиблення стратегічного партнерства. Алієв заявив, що співпраця країн заснована "на міцній дружбі".