Холодницький про справу "Укроборонпрому": Два роки втрачено. Я не зможу забезпечити швидких посадок

Холодницький: Я визнаю, це провал у розслідуванні. Це провал у процесуальному керівництві також
Фото: Спеціалізована антикорупційна прокуратура / Facebook

Глава Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький заявив, що досі не зміг домогтися від керівництва Національного антикорупційного бюро інформації, де матеріали щодо корупції в "Укроборонпромі".

Детективи Національного антикорупційного бюро сховали матеріали справи про махінації в оборонному секторі від прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Про це заявив 14 березня в ефірі ток-шоу "Право на владу" на телеканалі "1+1" глава САП Назар Холодницький.

"Я це визнаю, це провал у розслідуванні. Це провал у процесуальному керівництві також. Мені шкода визнавати, але про ці 87 сторінок тієї переписки прокурори САП не знали. Тому що вони були нарочно передані головним військовим прокурором Анатолієм Матіосом керівнику детективів Калужинському. Де далі ці матеріали поділися у стінах НАБУ, ми не знаємо. Детективи – це ті, хто дають прокурорам матеріали, із якими треба йти до суду. Якщо ці матеріали губляться десь у стінах НАБУ, прокурор жодним чином не може їх побачити. Хоча закон зобов'язує детективів надавати всі матеріали", – розповів він.

Холодницький підкреслив, що прокурори не можуть проконтролювати матеріали, які від них "фізично ховаються".

"Сьогодні вже пішла дев'ята доба, як я не можу добитися від керівництва НАБУ інформації, де ці матеріали, який був їхній рух. Треба також визнати, що якби не Bihus.info, ми б про ці матеріали навіть і не дізналися", – зазначив він.

Холодницький додав, що в захованих НАБУ від САП матеріалах фігурує не тільки "Укроборонпром", але й "Укрзалізниця".

"Я очікую ці матеріали... Я теж про це чув, але хочу їх побачити", – розповів глава САП.

Він зазначив, що справу про розкрадання в "Укроборонпромі" доведеться починати спочатку.

"Два роки втрачено... Але це не означає, що все пропало. Зараз треба це починати з нуля, розслідувати. Звичайно, що два роки втрачено, й очікувати швидких посадок, як дехто хоче, я розчарую. Я не зможу забезпечити швидких посадок без належної доказової бази", – підсумував Холодницький.

25 лютого 2019 року програма "Наші гроші з Денисом Бігусом" опублікувала перші дві частини розслідування про розкрадання в оборонному секторі України. Журналісти стверджують, що учасники групи через фірми-прокладки перепродували заводам "Укроборонпрому" контрабандні запчастини з РФ або деталі, крадені на українських військових складах. Головною ланкою схеми була фірма "Оптимумспецдеталь".

У наступній частині розслідування йшлося, що через дії корупціонерів Україна ледь не зірвала підписаний у 2016 році контракт із ремонту літаків Ан-26 для Казахстану.

У заключній частині розслідування програми "Наші гроші", яка вийшла 11 березня, ішлося, що Національне антикорупційне бюро за посередництва позаштатного агента Євгена Шевченка викреслило фірму "Оптимумспецдеталь" із переліку фіктивних, що дало їй змогу продовжити співпрацю з держконцерном "Укроборонпром". За даними журналістів, листи в інтересах "Оптимумспецдеталі" готував детектив НАБУ Дмитро Литвиненко. Їх підписував старший детектив Олег Борисенко.

7 березня директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник повідомив, що його відомство відкрило два кримінальні провадження на підставі матеріалів розслідування програми "Наші гроші", а також провело приблизно 20 обшуків, зокрема за місцем проживання сім'ї колишнього заступника секретаря РНБО Олега Гладковського. За словами Ситника, у розслідуваннях фігурують 10 підприємств, які входять у структуру "Укроборонпрому", збитки становлять майже 1 млрд грн.

Генеральний прокурор Юрій Луценко стверджував, що матеріали слідства, зокрема листування з телефона директора компанії "Оптимумспецдеталь", було передано НАБУ ще у 2017 році, але в бюро їм не давали ходу.

14 березня НАБУ відсторонив двох детективів, які фігурували в розслідуванні Bihus.info про корупцію в "Укроборонпромі".