Холодницький заявив, що НАБУ необхідно усунути від розслідування справи "Укроборонпрому"

Холодницький: Тепер розумію, чому НАБУ розповідало байки і натравлювало активістів на САП
Фото: radiosvoboda.org

Правоохоронні органи, не заплямовані у справі про махінації з постачаннями на оборонні заводи, – це Спеціалізована антикорупційна прокуратура, Нацполіція і Держбюро розслідувань, а НАБУ не має "морального права" вести кримінальні провадження щодо цієї теми. Таку думку висловив глава САП Назар Холодницький.

Після оприлюднення даних про зв'язки керівників і детективів Національного антикорупційного бюро з фігурантами справи про махінації в оборонному секторі НАБУ потрібно відсторонити від участі в розслідуванні. Про це в інтерв'ю "Цензор.НЕТ" заявив глава Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький.

"Не буду уподібнюватися до деяких людей – закликати про відставки. Зараз треба сісти і з холодною головою та гарячим серцем продумати механізм подальшого розслідування. Зважаючи на те, що в цьому розслідуванні єдині, хто не заплямовані,  це САП, поліція і ДБР, то певно, треба думати нам. Скажімо, треба думати з ДБР про спільні групи. НАБУ точно не має жодного морального і юридичного права розслідувати ці справи", – сказав Холодницький.

Він припустив, що НАБУ стоїть за спробами скомпрометувати САП, метою яких було зменшити громадський контроль за діями співробітників бюро.

"Я тепер розумію, навіщо нам НАБУ розповідало байки, натравлювало різних активістів на САП. Людям розповідали, ніби САП усе зливає та гальмує, а насправді активістів та навіть дипломатів примітивно вводили в оману з однією метою – позбутися прокурорського нагляду. Навіщо позбутися прокурорського контролю? Бігус (керівник телепроекту "Наші гроші" Денис Бігус.  – "ГОРДОН") показав навіщо – щоб НАБУ можна було домовлятися з ким завгодно про що завгодно і ні за що не відповідати", – обурився глава антикорупційної прокуратури.

25 лютого 2019 року програма "Наші гроші з Денисом Бігусом" опублікувала перші дві частини розслідування про розкрадання в оборонному секторі України. За даними журналістів, фігуранти схеми заробили щонайменше 250 млн грн під час війни на Донбасі. Журналісти стверджують, що учасники групи за допомогою фірм-прокладок скуповували контрабандою вживані запчастини до військової техніки в Росії й у два – чотири рази дорожче перепродували їх заводам "Укроборонпрому". Такою "прокладкою" був, зокрема, завод "Кузня на Рибальському", який до 2018 року належав президенту України Петрові Порошенку.

Згідно з розслідуванням, у схемі брали участь тодішній перший заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони Олег Гладковський, його син Ігор, колишній співробітник державного концерну "Укроборонпром" Віталій Жуков, директор компанії "Оптимумспецдеталь" Андрій Рогоза, а також нинішній глава "Укроборонпрому" Павло Букін. Фірму Рогози "Оптимумспецдеталь" називали головною ланкою схеми.

У наступній частині розслідування йшлося, що через дії корупціонерів Україна ледь не зірвала підписаний у 2016 році контракт із ремонту літаків Ан-26 для Казахстану. За підрахунками журналістів, чистими організатори схеми постачань контрабандних вузлів отримали $300 тис.

У заключній частині розслідування програми "Наші гроші", яка вийшла 11 березня, ішлося, що Національне антикорупційне бюро за посередництва позаштатного агента Євгена Шевченка викреслило фірму "Оптимумспецдеталь" із переліку фіктивних, що дало їй змогу продовжити співпрацю з держконцерном "Укроборонпром", зокрема продати танкові приціли на Харківський бронетанковий завод за значно завищеною ціною. Журналісти також розповіли, що друг Рогози, співробітник Служби безпеки України Дмитро Москаленко, за винагороду обіцяв залагоджувати претензії, які виникали у контррозвідки до діяльності контрабандистів. Автори програми стверджують, що військова прокуратура тричі починала і припиняла (імовірно, за незаконну винагороду) розслідування за контрактами "Оптимумспецдеталі" з оборонними підприємствами.

7 березня директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник повідомив, що його відомство відкрило два кримінальні провадження на підставі матеріалів розслідування програми "Наші гроші", а також провело приблизно 20 обшуків, зокрема за місцем проживання Гладковських. За словами Ситника, у розслідуваннях фігурують 10 підприємств, які входять у структуру "Укроборонпрому", збитки становлять майже 1 млрд грн.

Генеральний прокурор Юрій Луценко стверджував, що матеріали слідства, зокрема переписка з телефона директора компанії "Оптимумспецдеталь" Рогози, було передано НАБУ ще у 2017 році, але в бюро їм не давали ходу.