Ініціатор справи "Роттердам плюс" не з'явився до суду
За даними порталу Politeka, колишній народний депутат Віктор Чумак не з'явився до Вищого антикорупційного суду для розгляду його скарги на рішення Спеціалізованої антикорупційної прокуратури закрити справу "Роттердам плюс".
Ініціатор розслідування "Роттердам плюс", колишній нардеп Віктор Чумак 8 серпня не прийшов до Вищого антикорупційного суду, де мали розглядати його скаргу на рішення Спеціалізованої антикорупційної прокуратури про закриття справи, повідомляє із залу суду кореспондент порталу Politeka.
Адвокатка Наталія Дригваль заявила, що у Чумака немає доступу до матеріалів розслідування і висновків експертизи, що не підтвердила збитки від застосування формули, тому стороні захисту невідомо, чим він аргументував свій позов. Представники Чумака від коментарів відмовилися, зазначає кореспондент видання.
Прокурор САП також не з'явився до суду, він повідомив судді про зайнятість в іншому процесі, тому суд відклав розгляд скарги Чумака.
"У зв'язку з тим, що участь прокурора є обов'язковою в даному випадку, відкладаємо розгляд справи на 14 вересня", – цитує Politeka суддю Катерину Широку.
Дригваль переконана, що НАБУ "вступило в колаборацію" з Чумаком у спробах оскаржити законне рішення САП про закриття справи. Вона додала, що екснардеп заперечує закриття справи, оскільки на підставі його заяви 2017 року було розпочато розслідування, але в адвокатів є сумніви в тому, що його дії законні.
"По-перше, кримінально-процесуальний кодекс передбачає можливість подання цієї скарги особисто заявником, а не його представниками. Друге питання: у нас до сих пір залишається відкритим питання щодо законності наявності самої постанови прокурора про закриття провадження у Чумака як заявника", – сказала Дригваль.
28 серпня САП повідомила про закриття справи "Роттердам плюс" у частині щодо підозрюваних через відсутність достовірних і вичерпних доказів завдання збитку. 8 серпня закінчувався термін проведення розслідування, яке триває три з половиною роки, із березня 2017-го. Згідно з Кримінальним процесуальним кодексом, до 8 серпня 2020 року НАБУ зобов'язане було завершити розслідування, а САП – передати справу до суду або закрити у зв'язку з відсутністю складу злочину.
Формула "Роттердам плюс" діяла для розрахунку вартості вугілля для встановлення прогнозу вартості електроенергії виключно для промислових споживачів у період 2016–2019 років. Вона передбачала включення вартості доставки вугілля від хабів Амстердам – Роттердам – Антверпен для всього вугілля. Формулу було скасовано 1 липня 2019 року із введенням ринку електроенергії.
Ціна газу для населення з лютого 2020 року встановлюється за аналогічною формулою "Амстердам плюс". Уряд Олексія Гончарука запровадив, а уряд Дениса Шмигаля затвердив в меморандумі з МВФ цей підхід для визначення ціни газу для населення. Він передбачає включення вартості доставки газу з Нідерландів – біржа TTF.