Яхно: Політики, які критикують українські суди, мають згадати, як вони не голосували за судову реформу

Яхно: Ситуація щодо Романа Насірова, незважаючи на масштабність посади фігуранта, це ж не лише про Насірова
Фото: Василь Мамелін / Facebook

Справа голови ДФС Романа Насірова порушила питання про те, в якому стані перебувають інститути держави і суспільства в Україні, вважає політолог Олеся Яхно.

Ситуація щодо відстороненого від посади голови Державної фіскальної служби (ДФС) Романа Насірова, незважаючи на масштабність його посади, зачіпає багато сфер українського суспільства і держави, вважає український політолог, кандидат політичних наук Олеся Яхно. Про це вона написала у Facebook.

"Це про постмайданну Україну, про суспільство, про ЗМІ, про НАБУ, про суди, про невтручання влади у процес слідства, про рівень політичної культури тощо. Про те, в якому стані у нас інститути держави і суспільства. І в цьому сенсі це не лише вибір способу поведінки для Насірова як "головного героя" (який має необмежене право довести свою не/винність), але й для всіх інших", – зазначила вона.

Політолог нагадала, що в Україні дуже люблять говорити про політичну волю.

"Водночас коли справа доходить до виконання своїх конституційних обов'язків тими, хто любить апелювати до політичної волі, їхня воля щодо власних обов'язків кудись зникає. Політична воля – це коли кожен (політик чи чиновник) виконує свої конституційні зобов'язання. Президент заявив про те, що НАБУ жодним чином не інформувало його щодо справи Насірова. І це добре. Ми переконалися, що слідство не схильне до політичного втручання і тиску (забезпечити це невтручання – обов'язок президента), тепер справа за судами, що, звичайно ж, не скасовує презумпції невинуватості (якщо говорити про права обвинуваченого). Ну а ті політики, які найбільше критикують українські суди (і справедливо критикують), мають згадати, як вони не голосували за судову реформу у травні 2016 року", – підкреслила Яхно.

6 березня в Національному антикорупційному бюро України повідомили, що Насіров, підозрюваний у нанесенні збитків державі на суму понад 2 млрд грн, має громадянство Великобританії. Прокурор САП Андрій Перов заявив, що у Насірова також є громадянство Угорщини.

Сам Насіров цю інформацію спростовує, заявляючи, що він – громадянин України.

Слухання щодо обрання Насірову запобіжного заходу почалися увечері 4 березня і продовжилися 5 березня. Під час судового засідання адвокати Насірова заявили клопотання щодо відведення слідчого судді Бобровника. Суд оголосив перерву.

На знак протесту проти затягування справи Насірова під стінами Солом'янського райсуду Києва почали збиратися активісти.

Під час засідання 6 березня суд відхилив клопотання захисту Насірова щодо відведення слідчого судді, а також клопотання захисту щодо проведення судмедекспертизи.

3 березня на засіданні уряду Насіров був відсторонений від виконання службових обов'язків на час слідства.