Якщо через блокаду Донбасу у нас почнуть замерзати міста, це сприятиме зростанню проукраїнських настроїв? – політолог Гарань
Наразі блокада на Донбасі являє собою самодіяльність окремих людей, яка виявляє безпорадність держави, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" професор кафедри політології Києво-Могилянської академії, науковий директор фонду "Демократичні ініціативи" Олексій Гарань.
Сценарій цілковитої блокади Донбасу досить ризикований, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" професор кафедри політології Києво-Могилянської академії, науковий директор фонду "Демократичні ініціативи" Олексій Гарань.
"Те, як зараз ми діємо щодо окупованих територій, – це сценарій часткової ізоляції. Оскільки Донбас – це єдине ціле, розірвати його на підконтрольну і непідконтрольну частини досить складно. Це стосується насамперед енерго-, газо - і водопостачання. Сценарій цілковитої блокади можливий, але досить ризикований – і з економічного, і з політичнного боку. Окрім того, він призведе до цілковитого розриву зв'язків із населенням в окупованих районах", – зазначив Гарань.
На його думку, блокада Донбасу виявила безпорадність держави.
"Наразі вугілля постачається з підприємств, які зареєстровані в Україні і які платять податки в український бюджет. Це питання загальної політики щодо окупованих територій. І його повинні вирішувати Верховна Рада, уряд і президент. Блокада Донбасу зараз – це самодіяльність окремих людей. Тут виявляється безпорадність держави. Прийшли люди і розібрали рейки на станції. Якби таке сталося десь під Києвом, як потрібно було діяти щодо таких людей? А це відбувається в зоні АТО!" – підкреслив політолог.
За його словами, під загрозою перебуває енергопостачання цілих міст країни.
"Блокада чомусь організовується саме тепер, коли холодно. Можливо, її треба було почати раніше, а не тоді, коли під загрозою енергопостачання цілих міст? Якщо через блокаду Донбасу у нас почнуть замерзати міста, це сприятиме зростанню проукраїнських настроїв? Дії, яких уживають окремі депутати та ветерани добробатів, суперечать логіці та нормам права, що діють у зоні АТО і в Україні", – заявив Гарань.
Він уважає, що в нинішньому вигляді блокада Донбасу грає на руку президентові РФ Володимиру Путіну.
"Я думаю, той факт, що організацію блокади розпочали саме тепер – чистої води популізм, який грає на руку нашим супротивникам, на руку Путіну. Нардеп Семен Семенченко і компанія, насправді, дестабілізує ситуацію в Україні. І ми опинилися в складному становищі. Оскільки застосувати силу до організаторів блокади теж буде дестабілізацією. Тим паче, ці люди спекулюють на своїй депутатській недоторканності", – резюмував політолог.
Напередодні національна компанія "Укренерго" запропонувала запровадити надзвичайний стан в енергетичній сфері.
Міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик сказав, що Україна може ліквідувати залежність від вугілля антрацитної групи протягом 2–2,5 років. За його словами, є кілька варіантів заміщення: імпорт електроенергії, запуск газомазутних блоків, вихід "на європейські ціни за антрацитною групою вугілля".
Дефіцит вугілля на теплостанціях виник у зв'язку з початком товарної блокади окупованих районів сходу України ветеранами АТО з добровольчих підрозділів, які вимагають звільнення заручників.
Блокада поширюється і на постачання антрациту з територій, які контролюють проросійські терористи.
До 26 січня були заблоковані дві залізничні гілки в Луганській області.
2 лютого учасники блокади перекрили залізничний переїзд поблизу Бахмута Донецької області.
6 лютого у поліції заявили, що поблизу міста Часів Яр Донецької області люди в балаклавах намагалися перекрити дорогу і перешкоджали роботі правоохоронців на трасі Бахмут – Костянтинівка.
10 лютого учасниками блокади була перекрита траса Ясинувата – Костянтинівка, де почалися інженерні роботи та облаштування місцевості.