Ярослав Дубневич: Середній вік авто на дорогах – 19,5 років. Гальма, що відмовили, або колеса, які відлітають на ходу, – не кошмар хворої уяви

Ярослав Дубневич: Передбачено впровадження техогляду для всіх транспортних засобів, зокрема легкових автомобілів
Фото: Ярослав Дубневич / Facebook

Комітет Верховної Ради з питань транспорту розробив пакет законопроектів, покликаних поліпшити ситуацію на українських дорогах, розповів народний депутат від Блоку Петра Порошенка, голова парламентського комітету з питань транспорту Ярослав Дубневич. Парламентарії пропонують зробити безпечною дорожню інфраструктуру, запровадити у школах урок правил дорожнього руху, реформувати систему автошкіл і видавання прав, забезпечити невідворотність штрафів і посилити контроль за технічним станом транспорту.

У парламентському комітеті з питань транспорту розроблено кілька законопроектів, які мають поліпшити ситуацію з безпекою на дорогах в Україні, розповів в інтерв'ю "Обозревателю" голова комітету, народний депутат від Блоку Петра Порошенка Ярослав Дубневич.

"Ми як комітет постійно вивчаємо ситуацію і маємо зазначити: корінь проблеми в тому, що з боку держави немає комплексного підходу до її вирішення. Сьогодні ми маємо розбалансовану систему управління безпекою дорожнього руху. Після ліквідації ДАІ (яка, згідно з законом про дорожній рух, безпосередньо відповідала за безпеку руху) повинен був з'явитися новий відповідний орган. Його зараз немає. Були скасовані документи з обліку ДТП, отже – поки не ведеться офіційної статистики дорожньо-транспортних пригод на дорогах. Відтак – у нас немає офіційних даних про кількість ДТП. Не можна зробити бодай якийсь професійний аналіз", – заявив Дубневич.

Політик уважає, що для вирішення проблеми потрібно зробити п'ять кроків: побудувати по всій країні таку дорожню інфраструктуру (переходи, освітлення, відбійники), яка зробить неможливим порушення ПДР як із боку водіїв, так і з боку пішоходів; внести у шкільний розклад урок із правил дорожнього руху; реформувати автошколи і систему видавання прав; домогтися невідворотності покарання у разі високих штрафів і відслідковувати дотримання правил за допомогою системи відеоспостереження; посилити контроль за станом транспорту на дорогах.

"За даними Моторного страхового бюро України, середній вік рухомого складу на наших дорогах – 19,5 років. Це велика проблема. Тобто гальма, що відмовили, або колеса, які відлітають на ходу, – не кошмар чиєїсь хворої уяви. Ризик таких сценаріїв на українських дорогах цілком реальний, – заявив Дубневич. – Уже є законопроект №7317, який передбачає запровадження вимог до рухомого складу саме з таким підходом. Нові автомобілі будуть проходити процедури сертифікації перед введенням в експлуатацію. Передбачається впровадження техогляду для всіх транспортних засобів, у тому числі легкових автомобілів. Це дієвий спосіб контролю за придатністю транспортних засобів до експлуатації, головне – запровадити нові, досконалі, не корупційні підходи".

Транспортний комітет створив робочу групу, яка з минулого року працює над дорожнім законодавством із безпеки, зокрема – над законопроектом про створення спеціального нацагентства, яке й покликане координувати всі ці кроки, розповів нардеп. Водночас, за його словами, нацагентство не повинне мати доступу до грошей.

"Це державний орган, який вирішує питання державного рівня: формує державну безпекову політику, забезпечує нормативну базу для її реалізації... А втілювати цю політику на практиці покликані відповідні міністерства, Нацполіція, Державна служба з безпеки руху, громадськість тощо", – пояснив він.

Дубневич додав, що крім цих ініціатив комітет запропонує Раді розглянути норми про страхування на транспорті, посилення відповідальності учасників дорожнього руху, підвищення безпеки на автомобільних дорогах, ужиття заходів щодо безпечного перевезення дітей у автотранспортних засобах тощо.

Міністерство внутрішніх справ у 2017 році запропонувало збільшити у 6,6 разу штраф за перевищення максимальної швидкості більш ніж на 50 км/год: із 510 до 3400 грн. Штраф за залишення місця ДТП може зрости із 255 до 3400 грн. Також МВС запропонувало суттєво збільшити штрафи за керування транспортним засобом особою, яка не має або позбавлена права керувати автомобілем. Зараз таких водіїв штрафують на 510 грн. Якщо зміни підтримає Верховна Рада, штрафи зростуть до 10 200 і 20 400 грн відповідно за перше порушення і до 40 800 грн за повторне (тобто у 80 разів). Ці норми ще обговорюють, вони не почали працювати.

Із 1 січня 2018 року в Україні набули чинності оновлені ПДР. Головне нововведення – обмеження швидкості в населених пунктах тепер становить не 60, а 50 км/год. До того ж перше водійське посвідчення тепер видають на два роки.

21 грудня комітет Верховної Ради рекомендував парламенту повернути на доопрацювання підготовлений урядом законопроект №7286, що посилює відповідальність за порушення правил дорожнього руху.