Яценюк: Макрон повіз до Пекіна 54 бізнесменів. То він поїхав вирішувати проблему війни й миру чи заробляти гроші з китайцями?
Главу КНР експрем'єр України називає Ші.
"Макрона Ші приймав так, як [президент РФ Володимир] Путін приймав Ші в Москві. Так Ші приймав Макрона. Які мої висновки? На жаль, у мене немає позитивних висновків", – сказав Яценюк.
Він вважає, що зараз важливо "зробити так, щоб Росія припинила війну проти України, щоб Росія вийшла з українських територій і щоб був реалізований мир".
"У результаті президент Франції туди поїхав. І він ще туди повіз делегацію з 54 бізнесменів. То він туди поїхав вирішувати глобальну проблему війни й миру чи він туди поїхав заробляти гроші з китайцями? Не можна посилати подвійні сигнали", – пояснив Яценюк
Експрем'єр України зробив висновок із візиту Макрона до Пекіна.
"Мета, з якою поїхав Макрон, – якщо ця мета була змусити або отримати від Китаю запевнення [...] про те, що вони тиснуть на Росію, щоб Росія забралася з української території, – цієї мети не досягнуто. Друге – отримати чітку гарантію від Ші Цзіньпіна про те, що Китай не буде постачати озброєння і не буде допомагати Росії в її війні проти України. Цього також не було досягнуто", – вважає Яценюк.
Він припускає, що третьою метою Макрона було "отримати чітку картину про те, що означає "мирний план" Китаю, крім того, щоб оголосити перемир'я, яке зіграє виключно на руку Путіну", і цього "теж не було досягнуто".
"Що було досягнуто – це привезли делегацію бізнесу. Чого досяг у результаті Китай? По-перше, ви якщо подивитеся навіть, як Ші Цзіньпін і Макрон виступали, Макрон виступав без папірця, а Ші Цзіньпін читав із папірця. І причому – знаєте, як він читав? Він читав, у принципі, перефразовані тези самого Макрона, які попахують таким антиамериканізмом. Мета Китаю вкрай проста – відірвати Європу від Сполучених Штатів Америки. Усе", – заявив Яценюк.
Контекст:
Макрон і фон дер Ляєн приїжджали до Китаю 5 квітня. Сі Цзіньпін провів переговори з Макроном. Президент Франції висловив сподівання, що Китай "приведе Росію до тями", зі свого боку Сі Цзіньпін сказав, що Китай і Франція як "тверді прибічники багатополярного миру і більшої демократії в міжнародних відносинах" мають здатність і відповідальність піднятися над "розбіжностями й перешкодами".
Перед поїздкою до Китаю президентка Єврокомісії наголосила, що важлива тема зустрічей із Сі Цзіньпіном – війна в Україні.
Напередодні візиту Макрон провів телефонну розмову із президентом США Джо Байденом. Обидва лідери заявили про свою спільну готовність залучити Китай для прискорення закінчення війни в Україні й узяти участь у побудові міцного миру в регіоні, повідомили в Єлисейському палаці.
Китай від початку нападу РФ на Україну намагається дотримуватися нейтральної позиції, але прямо не засуджує дій Москви.