Яценюк: Заяви воєнного злочинця Лукашенка, Орбана і "мирний план" Китаю сходяться до одного – Росії потрібен час на перегрупування та відновлення G

Яценюк вважає, що Росії потрібне заморожування війни в Україні
Фото: Арсеній Яценюк / Facebook
"Мирні пропозиції", озвучені Олександром Лукашенком, який перебуває в Білорусі при владі з 1994 року, робили на догоду країни-терориста Росії, яка вторглася в Україну. Про це в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону заявив прем'єр-міністр України у 2014–2016 роках Арсеній Яценюк.

"Це однозначно російська методичка. Окрім того, що таку заяву зробив воєнний злочинець (а я його також зараховую до воєнних злочинців, цей потішний диктатор Лукашенко), аналогічну ж заяву зробив один із лідерів країн – членів Європейського союзу товариш [Віктор] Орбан, [прем'єр-міністр Угорщини]. І вони якось дивно перегукуються, ви знаєте, ці заяви. Таке враження, що ці заяви писала одна й та сама людина. Хорошою російською мовою тільки", – сказав він.

Експрем'єр України вважає, що плани в Росії змінилися.

"Їхнє головне завдання – вони вже зараз навіть не просять про якісь мирні переговори. Ви, до речі, подивіться, що тези про мирні переговори зникли з порядку денного, про угоду про мир", – зазначив Яценюк.

Він наголосив, що "є теза про перемир'я".

"Тези про денацифікацію, демілітаризацію, денатозацію теж зникли, як катран із плоту. Щось я їх уже не чую, цієї риторики. Зараз з'явилася нова риторика. До речі, цю риторику треба ув'язати. Тобто воєнний злочинець Лукашенко; Орбан, який підтримав фактично це перемир'я; і "мирний план" Китаю, який не має нічого спільного з миром, але має лише спільне для того, щоб фактично припинити контрнаступальну активність Української держави, – вони всі сходяться на одне. Тобто їм потрібен час, їм потрібне заморожування конфлікту", – пояснив Яценюк

За його словами, противник хоче "завдяки цьому часу зібрати сили, ресурси, завдяки цьому часу, можливо, притупити увагу Заходу, працювати на Заході проти України, працювати у Сполучених Штатах проти України".

"Тобто їм потрібен час на перегрупування – перше. На одержання додаткового фінансового ресурсу – друге. На відновлення свого військово-промислового потенціалу – третє. На обхід санкцій – четверте. [...] П'яте – це підрив єдності Європейського союзу. Шосте – це ще і психологічний тиск усередині України", – перерахував Яценюк.

Він наголосив, що, "у принципі, все сходиться в одне – що для Росії так зване перемир'я є головною умовою для відновлення через час повномасштабної наступальної операції".

"На цьому етапі у них бракує сил і засобів. І тому їм потрібні ці шість пунктів, про які я вам щойно сказав. Цих шести пунктів можна досягти, якщо вони отримають це перемир'я. Але перемир'я вони не отримають. Тому що це ніяке не перемир'я. Це фактично зупинка війни на умовах Росії", – наголосив Яценюк.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюють)

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

Контекст:

Росія 2014 року розв'язала війну проти України, анексувавши Крим та частину Донецької і Луганської областей. 2022 року вона розпочала повномасштабну війну проти України, вторгнувшись із різних напрямків, зокрема з Білорусі, яка надала країні-агресору свою територію.

Переговори про закінчення війни Україна та Росія вели на рівні делегацій. У лютому березні відбулося чотири очні раунди (останній  29 березня у Туреччині). Окрім того, делегації зустрічалися у відеоформаті.

У травні переговорний процес було зупинено, бо з російської сторони немає конкретики, яку можна було б обговорювати, пояснювали в Офісі президента України.

Росія неодноразово після цього закликала Україну сісти за стіл переговорів, водночас президент Росії Володимир Путін відкидав, що повернення Україні її територій буде на порядку денному.

Президент України Володимир Зеленський сказав, що не відкидає переговорів із РФ про закінчення війни, але з нинішнім президентом це неможливо. "Ми готові до діалогу з Росією, але вже з іншим президентом", – заявив він.

24 лютого 2023 року було оприлюднено документ "Позиція Китаю щодо політичного врегулювання кризи в Україні", який складається із 12 пунктів. Зеленський сказав, що частина пунктів у цьому документі відповідає інтересам України, а із частиною Київ не погоджується. Водночас планом Зеленський документ не вважає, за його словами, ідеться про "думки" Китаю щодо врегулювання.

Глава МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що щонайменше один із пунктів документа – пов'язаний із санкціями – не відповідає інтересам України.

Орбан підтримав "мирний план" Китаю.

31 березня 2023 року Лукашенко заявив, що Росії та Україні необхідно оголосити повне перемир'я "без жодних додаткових умов" та розпочати переговори.