Яценюк: Україна заплатила надто велику ціну за відсутність політичної волі серед країн – членів НАТО
Через відмову НАТО надати план дій щодо членства в Альянсі Україні і Грузії Росія анексувала частину їхніх територій і розв'язала війну на Донбасі, уважає екс-прем'єр-міністр Арсеній Яценюк.
Диктаторський режим президента РФ Володимира Путіна розуміє тільки мову сили, тому країни НАТО не повинні боятися поставляти оборонну зброю для України. Про це заявив екс-прем'єр-міністр України і лідер партії "Народний фронт" Арсеній Яценюк, виступаючи на 10-му Київському форумі безпеки.
Яценюк розмістив текст виступу на своїй сторінці у Facebook.
"Україна заплатила надто велику ціну за відсутність політичної волі серед країн – членів НАТО у 2008 році заявити на весь світ, що наша країна і Грузія отримають план дій щодо членства в Альянсі. Ціна цьому – анексована територія Грузії, анексований Крим, тимчасово втрачений Донецьк і Луганськ, військові злочини, у тому числі в Сирії", – заявив він.
Політик зазначив, що Європа і НАТО повинні зробити для себе висновки, яким чином відповідати на нові виклики.
"Запропонував партнерам із Альянсу подумати над новим форматом співробітництва. Назвав би його "НАТО+". Цей формат має передбачати, що збройні сили країн, які в нього входять, є повністю взаємопов'язані та взаємоефективні разом із країнами – членами Альянсу", – розповів Яценюк.
Лідер "Народного фронту" підкреслив, що "на силу треба завжди відповідати силою".
"Це єдиний формат, який розуміють диктаторські режими. Звернувся до наших партнерів – не бійтеся постачати оборонну зброю для України. Не бійтеся Росії. Ми захищаємо ваші кордони. Наші вояки зі зброєю в руках захищають безпеку Європи", – підсумував він.
Україна з початку військової агресії Росії навесні 2014 року веде переговори із західними країнами про постачання летальної зброї. Зараз США постачають Київ тільки нелетальною допомогою (зокрема броньованими автомобілями Humvee, безпілотниками RQ-11B Raven і контрбатарейними радарами) і допомагають у підготовці українських військових.
У лютому 2016 року в той час командувач силами НАТО в Європі генерал Філіп Брідлав подав рекомендації уряду США про надання Україні летальної зброї. У квітні постійний представник США в ООН Саманта Пауер зазначила, що економічний і дипломатичний тиск на Росію є більш ефективним, ніж використання Україною летальної зброї для розв'язання конфлікту на Донбасі.