Єнін: Після завершення у США суду над Лазаренком почнуться переговори про розподіл конфіскованих у нього активів
Сьогодні в Україну повернуто $15 млн екс-прем'єра України Павла Лазаренка за рішенням швейцарського суду, зазначив заступник генпрокурора України Євгеній Єнін.
Генпрокуратура України й американські правоохоронці зацікавлені у якнайшвидшому завершенні судового процесу у США над екс-прем'єр-міністром України Павлом Лазаренком. Про це в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна" сказав заступник генпрокурора України Євгеній Єнін.
Єнін нагадав, що сьогодні в Україну повернуто $15 млн Лазаренка за рішенням швейцарського суду.
"Крім того, на рахунках у п'яти різних країнах – Швейцарії, Гернсі, Ліхтенштейні, Антигуа, Литві – заарештовано близько $200 млн. Їх заарештовано і в рамках кримінального провадження, порушеного в Україні, і в рамках цивільного процесу, пов'язаного з кримінальним, на території США... Насамперед ми з американськими партнерами зацікавлені в максимально швидкому завершенні цього процесу", – сказав він.
Єнін заявив, що українська сторона надавала США матеріали з розслідуваного в Україні кримінального провадження, які, за його словами, підтверджують саме корупційний характер грошей, отриманих Лазаренком і його спільниками.
"Судовий процес у США триває. Нагадаю, він триває вже понад 8 років, і ми сподіваємося, що він входить у свою фінальну стадію. Після того, як у США процес завершиться, – сподіваємося, з позитивним для нас всіх рішенням, – почнуться переговори про розподіл конфіскованих активів", – сказав заступник генпрокурора.
Він зазначив, що Україна може претендувати на частину конфіскованих активів як потерпіла від зазначених корупційних злочинів країна, а також як країна, яка активно сприяла розслідуванню.
Єнін також розповів, що у зв'язку з відсутністю Лазаренка в Україні і тим, що він у розшуку, розслідування кримінального провадження в Україні проти нього зупинили.
Він додав, що кілька місяців тому США проінформували українську прокуратуру про вручення Лазаренку оновленої підозри, яка охоплює окремі аспекти як щодо організації вбивства народного депутата Євгена Щербаня, так і низки корупційних злочинів.
Лазаренко був прем'єр-міністром України в 1996–1997 роках. Після конфлікту з президентом Леонідом Кучмою пішов в опозицію, а з початком кримінального розслідування втік за кордон.
У 1999 році його затримали в Нью-Йорку під час спроби перетнути кордон за підробленим паспортом. У США Лазаренка обвинувачували у відмиванні грошей, отриманих незаконним шляхом і переведених на закордонні рахунки в 1994–1999 роках. У серпні 2006 року суд у Каліфорнії призначив йому дев'ять років тюремного ув'язнення і штраф у розмірі $10 млн. 1 листопада 2012 року вийшов з американської в'язниці Terminal Island на свободу. Україна домагається повернення в країну заарештованих у США активів Лазаренка.
На етапі конфіскації майна на кошти Лазаренка претендувало багато сторін, включно із самим українським екс-прем'єром, а також російською компанією "Газпром" і банком EuroFed, який був заснований Лазаренком в острівній державі Антигуа. Банк погодився піти на мирову з урядом США і зняв свої претензії на більшу частину грошей.
У листопаді 2014 року суд у Вашингтоні схвалив цю угоду, за якою $100 млн на офшорних рахунках Лазаренка було розділено між банком на Антигуа і скарбницею США. У підсумку рахунки острівного банку поповнилися на $25 млн, а рахунки уряду США – на $75 млн.