"Йому не потрібна нянька". Кравчук вважає, що Зеленський має зустрітися з Путіним сам на сам
Президенту України Володимирові Зеленському не потрібна присутність третьої сторони на зустрічі з президентом РФ Володимиром Путіним. Таку думку в інтерв'ю "Радіо НВ" висловив перший президент України, голова української делегації у тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі Леонід Кравчук.
"Зеленському не треба постійно нянька. Позиція Сполучених Штатів Америки, позиція Європейського союзу, позиція НАТО, позиція всіх опонентів Росії і тих, хто підтримує Україну, висловлена чітко й однозначно. Тому Зеленський може і повинен спиратися, в тому числі, і на позицію наших друзів, хоча головне для нього – національні інтереси України", – підкреслив Кравчук.
Він вважає, що зустріч Зеленського і Путіна все ж відбудеться.
"Я вірю, що ця зустріч потрібна і що вона, врешті-решт, відбудеться, тому що я переконаний ще й у тому, що Путіну також потрібно дещо уточнити у своїй політиці стосовно України, принаймні припинити агресію та окупацію України. А далі вже ми підемо крок за кроком до врегулювання інших відносин. Які вони будуть – це буде в порядку обговорення. Тому що, маючи сусіда-агресора, потрібно весь час бути насторожі, тому що в будь-який час може розпочатися агресія – так жити дуже важко", – зазначив Кравчук.
Контекст:
Відразу після анексії Криму 2014 року Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. осіб.
Переговори про врегулювання конфлікту ведуть у межах тристоронньої контактної групи (ТКГ, Україна – ОБСЄ – Росія) і "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія).
Україна не веде прямих переговорів із бойовиками і наполягає, що стороною конфлікту є Росія, а не незаконні збройні формування, які фінансує Москва. "Ми готові до діалогу з мирним населенням цих територій. Але не з тими, хто є невизнаним із точки зору міжнародного права, а отже, не може представляти місцеве населення", – заявив Зеленський 2020 року.
У своєму зверненні, опублікованому 20 квітня 2021 року, Зеленський запропонував Путіну зустрітися "в будь-якій точці Донбасу, де йде війна".
Путін відповів главі Української держави за два дні і запропонував зустрітися в Москві. Глава Кремля говорив, що готовий до переговорів про двосторонні відносини. Для "обговорення проблем Донбасу" керівництво України має зустрічатися з ватажками "ЛНР" і "ДНР", а "вже потім обговорювати їх із представниками третіх країн", заявляв він.
Представники української делегації у ТКГ вважають, що президенту України не варто їхати на переговори в Москву. До Києва запрошувати Путіна некоректно, заявив глава Офісу президента Андрій Єрмак.
В оприлюдненому 26 квітня інтерв'ю Financial Times Зеленський заявив, що готовий до зустрічі з Путіним, підкресливши, що його "турбує не місце проведення, а зміст зустрічі". Він доручив Єрмаку почати підготовку до зустрічі.
Зеленський в інтерв'ю La Repubblica, яке вийшло 27 квітня, на запитання журналістів, чи може Ватикан стати місцем для його переговорів із Путіним, сказав, що "це могло б бути оптимальним місцем з усіх точок зору. Ватикан – дійсно ідеальне місце для діалогу про мир".
Спікер Кремля Дмитро Пєсков заявив, що наразі невідомо, чи зможе Путін зустрітися із Зеленським де-небудь, окрім Москви. Також Пєсков додав, що Москві поки не надходило офіційної пропозиції від Києва про проведення зустрічі Путіна і Зеленського у Ватикані.
29 квітня кілька українських ЗМІ з посиланням на джерела повідомило, що для зустрічі Путіна і Зеленського розглядають кілька майданчиків. "Я не можу сказати конкретно наразі про Відень в Австрії, але Ізраїль і Туреччина теж розглядалися як можливе рішення", – сказало джерело "Інтерфакс-Україна". Співрозмовник НВ заявив, що місцем переговорів може стати Відень, також розглядають Єрусалим.
Єдина зустріч Путіна і Зеленського на найвищому рівні відбулася у грудні 2019 року в Парижі на саміті лідерів країн нормандського формату.