Климпуш-Цинцадзе: Зеленський сам не може відповісти, чого він чекає від зустрічі з Путіним. Путін оберне її на користь Кремлю
"Мене дуже турбує ця ініціатива. Наскільки я розумію, Зеленський навіть самому собі не може відповісти на запитання, чого він очікує від такої зустрічі", – заявила нардепка. За її словами, стурбовано багато людей, які бажають відновлення територіальної цілісності і суверенітету України, але "не коштом якогось компромісу".
Вона підкреслила, що присутність західних партнерів на зустрічах лідера України з Путіним у нормандському форматі хоч і не забезпечує виконання Росією даних нею обіцянок або ухвалених лідерами країн рішень, але хоча б не дає змоги Росії відкрито брехати про результати зустрічей.
"Москва не планує погоджуватися з Україною, із тими, хто відстоює українські інтереси та бачення розв'язання проблеми російської агресії. Тому, на жаль, я вважаю, що ця ініціатива – ще один піар-хід, який не буде корисним для України. Я боюся, що Путін зможе використати його собі на користь, на користь Кремля", – підкреслила політикиня.
Контекст:
Відразу після анексії Криму 2014 року Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. осіб.
Переговори про врегулювання конфлікту ведуть у межах тристоронньої контактної групи (ТКГ, Україна – ОБСЄ – Росія) і "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія).
Україна не веде прямих переговорів із бойовиками і наполягає, що стороною конфлікту є Росія, а не незаконні збройні формування, які фінансує Москва. "Ми готові до діалогу з мирним населенням цих територій. Але не з тими, хто є невизнаним із точки зору міжнародного права, а отже, не може представляти місцеве населення", – заявив Зеленський 2020 року.
У своєму зверненні, опублікованому 20 квітня 2021 року, Зеленський запропонував Путіну зустрітися "в будь-якій точці Донбасу, де йде війна". Путін відповів главі Української держави за два дні і запропонував зустрітися в Москві. Глава Кремля заявив, що готовий до переговорів про двосторонні відносини. Для "обговорення проблем Донбасу" керівництво України має зустрічатися з ватажками "ЛНР" і "ДНР", а "вже потім обговорювати їх із представниками третіх країн", сказав він.
Представники української делегації у ТКГ вважають, що президенту України не варто їхати на переговори в Москву. До Києва запрошувати Путіна некоректно, заявив глава Офісу президента Андрій Єрмак. В інтерв'ю італійській газеті La Repubblica, яке вийшло 27 квітня, Зеленський сказав, що його зустріч із Путіним могла б відбутися у Ватикані. "Це дійсно ідеальне місце для діалогу про мир", – переконаний президент України. Перед цим Зеленський говорив, що його "турбує не місце проведення, а зміст зустрічі".
Єдина зустріч Зеленського і Путіна відбулася у грудні 2019 року в Парижі на саміті лідерів країн нормандського формату.