Ющенко: Коли збиралися в Грузію у 2008-му, кажу Качинському: "Леху, ну що вони нам зроблять? 100 зі 100 вони зупиняться. А нам і треба їх зупинити. Показати, що вони лохи" G

Ющенко розповів Гордону подробиці своєї поїздки 2008 року у Грузію, яка зазнала російської агресії
Фото: Сергій Крилатов / Gordonua.com
Третій президент України Віктор Ющенко в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону розповів про візит у Тбілісі 12 серпня 2008 року, коли російські танки стояли за 26 км від столиці Грузії.

"Вікторе Андрійовичу. Я хочу вам подякувати особисто від себе... Для мене величезна подія, коли ви із [чинним на той момент президентом Польщі] Лехом Качинським і лідерами трьох балтійських держав на літаку, якого не пускали в повітряний простір Росії... Ви облітали кілька годин, приземлялися в Азербайджані. І через азербайджанські села їхали до Грузії. Уночі. І в'їхали на центральну площу Тбілісі, де сотня тисяч людей стояла. Це було так зворушливо, це було так важливо для України, для кожного українця... Це до сліз", нагадав Гордон.

Ющенко уточнив, що поїздка до Тбілісі забрала тоді у глав держав 12 годин, і поділився спогадами.

"[Президент РФ Володимир] Путін заходить у Грузію. І в тому ж 2008 році, гіркопам'ятному, мені Миша (тодішній президент Грузії Михайло Саакашвілі. – "ГОРДОН") телефонує. Я кажу: "Чим я можу допомогти?" Він каже: "Приїжджай". Я кажу: "Давай ще Леха заберемо", – розповів Ющенко.

За словами третього президента України, грузини "думали, що вони одні", і потребували підтримки.

"Вони тільки тепле слово чекали, що вони не одні. Оце відчуття, розповів Ющенко. – Я вже це порівняння десь використовував. Як на [проспект] Руставелі під'їжджаємо, вони стоять, як... Найближче, що до пам'яті приходить, – як пінгвіни в Антарктиді. Холодно. Так вони в купочки... одна купочка, друга, третя купочка. Тоді до центру, до парламенту під'їжджаєш – ті вже купочки в масі".

Ющенко додав, що російські танки на той момент стояли за 26 км від Тбілісі.

"І ми багато разів із Лехом... Коли в аеропорту в Сімферополі чотири години чекали дозволу перельоту через Росію коротшою дорогою, а потім плюнули, і я кажу: "Давай полетимо на Туреччину. То точно доїдемо хоч до наступного ранку". Але багато разів ми говорили: "Ну чотири президенти (окрім Ющенка та Качинського, у Тбілісі прилетіли президент Естонії Тоомас Хендрік Ільвес, президент Литви Валдас Адамкус, а також прем'єр-міністр Латвії Іварс Годманіс. – "ГОРДОН") станемо перед парламентом, їде російська техніка – що вони нам зроблять?" – згадав третій президент України.

Ющенко додав, що це був своєрідний психологічний експеримент.

"Але я кажу: "Леху, що вони нам зроблять? 100 зі 100 вони зупиняться. Нам що треба зробити? Нам треба їх зупинити. Краще – за 26 кілометрів. Гірше – на другій відстані. Але показати, що вони лохи. Показати, що та нечесна, недобра справа, яку вони роблять проти Грузії, буде мати стільки сторонників, стільки опору, причому благородного опору, святого опору, що вони ще такого не бачили", – висловився він.

Ті, хто зібрався, за відчуттями Ющенка, "навіть не слів чекали".

"Вони чекали, щоб ми стали на трибуні, обняли Саакашвілі, обняли організаторів і сказали, що ми разом. "Ми разом. Що буде сьогодні, завтра... Вибачте, що б не було – ви завжди будете вільні. Через пів року, через рік, через 10 ви будете вільні. Тому що ваше діло – святе". Я один посил від України сказав: "Я сьогодні тбілісець". Це я використав [35-го президента США Джона] Кеннеді слова (чия фраза: "Я – берлінець", сказана в Західному Берліні 1963 року на підтримку жителів міста після зведення комуністичним режимом НДР Берлінської стіни, стала культовою. – "ГОРДОН")", – процитував третій президент України свій виступ на мітингу у Тбілісі.

Ющенко: Чому не отруїв Путіна, коли він був у мене вдома? Не думав, що його так погано у школі вчили. Читайте повний текст інтерв'ю

Відео: Дмитрий Гордон / YouTube

Контекст:

Російсько-грузинська війна почалася 8 серпня 2008 року. Бойові дії тривали до 12 серпня включно. 26 серпня 2008 року Росія визнала Південну Осетію та Абхазію незалежними державами, Грузія вважає їх окупованими територіями.

Україна у 2007 році надала Грузії все, про що просив Саакашвілі, розповів Ющенко в інтерв'ю Гордону.

Саакашвілі говорив, що без допомоги України Грузія не вистояла б у цьому конфлікті. "В Україні ми готували своїх військових. Україна дала системи "Бук" і "Оса", кілька боєкомплектів до них, і завдяки цим системам ми збили 12 російських бомбардувальників, включно з Ту-22М3, яких ніхто ніколи не збивав", – заявляв він у 2016 році.

Після війни Грузія розірвала з РФ дипломатичні відносини. Із грудня 2012 року представники Москви і Тбілісі проводять лімітовані двосторонні переговори у Празі. Грузинська влада заявляє, що відновлення відносин із Росією неможливе, поки та не звільнить окупованих територій.

Під час конфлікту загинуло 228 мирних жителів, 169 військовослужбовців і 14 поліцейських. Поранення дістало 1747 громадян Грузії, майже 150 000 людей були змушені покинути свої домівки. Південна Осетія повідомила про 365 убитих, до яких, імовірно, зарахували і військовослужбовців, і цивільних осіб, як зазначала у своєму звіті від 2009 року Міжнародна комісія з установлення фактів конфлікту у Грузії.

Міністерство оборони Російської Федерації так і не оприлюднило загальних втрат Росії під час війни, пише "Газета.Ru". Слідком РФ визнав загиблими у війні 67 росіян.