Юсов: Свідомого постачання озброєнь із Китаю до Росії немає, оскільки Китай серйозно намагається грати роль посередника G

Китай від початку нападу РФ на Україну намагається дотримуватися нейтральної позиції
Фото: pixabay.com

Росії не поспішають постачати зброю країни, які займають неоднозначну позицію щодо війни РФ проти України. Про це в інтерв'ю журналістці Анастасії Катеринчук для YouTube-каналу "В гостях у Дмитрия Гордона" заявив представник Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони України Андрій Юсов.

"Прямих прикладів військової співпраці і порушення міжнародних санкцій не так уже й багато. Є вже відомий очевидний приклад Ірану, є елементи взаємодії з Північною Кореєю, але в цілому мова йде про так званий сірий імпорт, про контрабанду. Тобто не про свідоме постачання і свідому співпрацю щодо постачання підсанкційних товарів і тим більше елементів озброєння", – сказав він.

Представник ГУР зазначив, що через треті країни у РФ можуть постачати товари подвійного призначення.

"Умовно, побутова техніка – телевізори, пральні машинки, із яких виймаються мікросхеми й необхідні плати й чипи, – так. Транспорт, який заводиться, який теоретично може бути подвійного призначення, – так. Але саму зброю навіть країни, які публічно на рівні міжнародної дипломатії займають неоднозначну позицію, не поспішають здебільшого постачати і включатися у цей підсанкційний клуб. І тим більше на боці режиму, який, вочевидь, по дорозі до Гааги знаходиться. Ну, насправді бажаючих немає", – пояснив Юсов.

Журналістка запитала його, зокрема, про ймовірну допомогу Росії з боку Китаю.

"Ще Білорусь забули ви згадати. Білорусь, звичайно, постачає. Китай – ні, не постачає озброєння. Таких фактів немає. Так, китайські мікросхеми і те, що стосується лінійки подвійного призначення, може бути використано. Ну, зрештою, якщо ми говоримо про цілу низку тих самих безпілотників, дронів, які знаходяться у вільному продажу – китайського виробництва, – то й Україна їх використовує. Свідомого, цілеспрямованого постачання озброєнь немає. І зокрема тому, що Китай серйозно намагається грати роль посередника для завершення цієї війни і публічно це всіляко демонструє, було б дуже дивно у подібних умовах, претендуючи на роль посередника, постачати Росії при цьому озброєння", – заявив Юсов.

Представник ГУР Міноборони Юсов: Інформації про можливих двійників Лукашенка немає. Типаж надто неформатний, хіба що Кошовий зміг би виконати цю роль. Читайте повну версію інтерв'ю

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

Контекст:

Китай від початку нападу РФ на Україну намагається дотримуватися нейтральної позиції.

24 лютого 2023 року було оприлюднено документ "Позиція Китаю щодо політичного врегулювання кризи в Україні", який має 12 пунктів. Президент України Володимир Зеленський сказав, що частина пунктів у цьому документі відповідає інтересам України, а з частиною Київ не згоден. Водночас планом Зеленський документ не вважає, за його словами, ідеться про "думки" Китаю щодо врегулювання.

Глава МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що щонайменше один із пунктів документа – пов'язаний із санкціями – не відповідає інтересам України.

Китайський "мирний план" зі скепсисом сприйняли на Заході. Водночас його був готовий "узяти за основу" для мирного врегулювання президент РФ Володимир Путін, прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан також підтримав "мирний план" Китаю.

Перша від початку повномасштабної війни розмова Зеленського і голови КНР Сі Цзіньпіна відбулася 26 квітня. За підсумками розмови Пекін повідомив, що відрядить із візитом в Україну та інші країни спецпредставника, який проведе переговори з усіма сторонами щодо "врегулювання воєнного конфлікту". Цим спецпредставником став 70-річний Лі Хуей, який обіймав посаду посла КНР у Росії із 2009-го до 2019 року.

Лі Хуей 17–18 травня перебував в Україні. Із ним зустрічалися Зеленський, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба та інші представники влади України.