Кличко: Росія не має права диктувати умови спільноті демократичних країн та визначати зовнішню політику суверенних держав
"Ми вдячні західним партнерам за дотримання принципу "нічого про Україну без України". Але дипломатичні зусилля мають бути підсилені іншими заходами. Зокрема, продовженням і поглибленням санкцій проти Росії. Також Україна потребує допомоги у посиленні її обороноздатності, розвитку енергетичної незалежності та економічної стійкості. Це той мінімум, який потрібен для того, щоб Росія вже сьогодні розуміла високу ціну для її вторгнення до України. Українці готові себе захищати. Але світ має пам’ятати, що безпека України – це гарантія його безпеки", – заявив Кличко.
Політик додав, що вимоги Росії на переговорах у Женеві, "подані у зверхній і безапеляційній формі", свідчать про те, що керівництво цієї держави не налаштоване на діалог. Кличко вважає, що мета Кремля – знайти привід для звинувачення США, ЄС і НАТО у зриві переговорного процесу, щоб виправдати свою агресивну поведінку на кордонах України.
"Росія не має права диктувати свої умови спільноті демократичних країн і визначати зовнішню політику суверенних держав. Україна однозначно заявила про своє прагнення стати частиною європейської та євроатлантичної спільноти. Європейський вектор розвитку – не вибір української влади, а вибір українського народу. Сьогодні рівень підтримки українцями руху до ЄС та НАТО досяг свого історичного максимуму і продовжує зростати. Про це свідчать соціологічні опитування. Тому жодного компромісу щодо зовнішнього курсу України бути не може – наш курс не залежить і не повинен залежати від волі третіх країн", – підсумував Кличко.
Контекст:
У Женеві 10 січня відбулися переговори США і Росії стосовно вимог Москви щодо "гарантій безпеки". Російську делегацію очолював заступник міністра закордонних справ Сергій Рябков, делегацію США – заступниця держсекретаря США Венді Шерман. Переговори проводили у закритому форматі, вони тривали приблизно 7,5 години без урахування перерви на обід.
Американська делегація під час переговорів висунула претензії Росії у зв'язку зі стягуванням російських військ до російсько-українського кордону. Шерман після переговорів заявила, що принцип відкритих дверей НАТО не підлягає обговоренню. Вона також повідомила, що російська сторона на переговорах не дала прямої відповіді на запитання, чи готова вона до деескалації ситуації на кордоні з Україною.
Зустріч Ради Росія – НАТО відбулася сьогодні у Брюсселі, вона була першою за два з половиною роки. Зустріч тривала приблизно чотири години. Делегацію РФ очолили заступник глави МЗС Олександр Грушко і заступник міністра оборони Олександр Фомін, від НАТО брали участь генсек Альянсу Єнс Столтенберг, Шерман, постійні представники 30 країн – членів Альянсу, високопоставлені військові представники.
Столтенберг після засідання заявив, що на зустрічі РФ висловила вимоги зупинити вступ нових країн до НАТО та відвести війська зі східного флангу Альянсу. НАТО підтвердив свою політику відкритих дверей і право кожної нації обирати для себе союзи.