Клімкін: Я дуже боюся, що Путін "проковтне" Білорусь і домовиться з Лукашенком про розміщення російських військ
На запитання журналіста, що буде, якщо Путін домовиться з Олександром Лукашенком, який перебуває при владі в Білорусі, про ще більшу інтеграцію держав, зокрема у військовій сфері, Клімкін відповів: "Він Лукашенка "з'їсть".
"Мені байдуже, що буде з Лукашенком, – мені важливо, що буде з Білоруссю. І я дуже боюся, що Путін дуже послідовно "проковтне" Білорусь і домовиться з Лукашенком про офіційне розміщення російських військ на території цієї країни. Для нас це означатиме ще одну загрозу на північному напрямку, буквально за декілька кілометрів від нашого кордону, і не потрібно буде навіть війська підводити", – зазначив дипломат.
За його словами, не дати Путіну цього зробити – мегазавдання, яке зараз стоїть перед Україною разом із Заходом.
"Він уже взявся за нас, і якщо Путін "проковтне" Білорусь, то шансів дестабілізувати нас у нього буде набагато більше. Це буде постійна загроза", – підкреслив Клімкін.
22 квітня Лукашенко і Путін зустрілися в Москві. Перед початком зустрічі Лукашенко зазначив, що Білорусь та РФ погодили 26–27 дорожніх карт щодо інтеграції на рівні урядів двох країн. Самі переговори тривали майже чотири години, що саме на них обговорювали – невідомо.
Прессекретар російського президента Дмитро Пєсков повідомив, що зустріч була частиною "звичайного робочого процесу", а обговорення на ній присвячені торговельно-економічному співробітництву, писало "РИА Новости". Пєсков стверджує, що теми військової бази РФ у Білорусі на зустрічі не порушували.
Контекст:
Росія та Білорусь понад 20 років ведуть переговори про створення Союзної держави. Якщо сторони домовляться, економічні зв'язки між Москвою і Мінськом можуть зміцнитися до рівня Євросоюзу або навіть федеративних держав, зауважують російські ЗМІ.
Наприкінці 2018 року видання "Московский комсомолец" написало, що Лукашенко на переговорах із Путіним погодився на уніфікацію законодавства з РФ, створення єдиного парламенту, кабінету міністрів та інших органів влади, перехід на спільну символіку і єдину валюту.
У квітні 2019 року тодішній прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв сказав, що Білорусі надійшли від Москви пропозиції щодо подальшої інтеграції з Росією в межах Союзної держави.
Лукашенко говорив, що Білорусь не збирається входити до складу інших держав, "навіть братньої Росії", і що він не хоче увійти в історію як останній президент Білорусі.
За даними агентства Bloomberg, Путін запропонував змінити конституцію РФ щодо обнулення своїх президентських строків після того, як Лукашенко відмовився створювати Союзну державу.
17 квітня Лукашенко заявив, що ухвалив рішення, яке "буде одним із принципових за чверть століття президентства".