Клімкін: Путін намагається "надягнути на голову" Заходу три фундаментальні пріоритети

Клімкін: Фундаментальний пріоритет Путіна – щоб з ним рахувались у світі
Фото: ЕРА
Зростанням кількості російських військ поблизу кордонів України президент РФ Володимир Путін намагається торгуватися із Заходом. Таку думку колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін висловив Радіо Свобода в інтерв'ю, яке було опубліковано 4 грудня.

"У нього три фундаментальні пріоритети, які він намагається "надягнути на голову" Заходу. Один – це не втручайтеся ні у що в Росії. Росія – це моя вотчина, напівфеодальна, і я розумію, що з нею робити. Другий момент він озвучив буквально декілька днів тому – нерозширення НАТО. Але насправді це означає встановлення нових сфер впливу. У нас люблять говорити про "Ялту-2:0", "3:0". Оце саме варіант "3:0". "2:0" уже проїхали", – сказав дипломат.

За його словами, третій пріоритет Путіна "абсолютно очевидний".

"Його фундаментальний пріоритет, щоб з ним рахувалися у світі, щоб він був на такому ж рівні, як США і Китай. От ці три фундаментальні пріоритети. І якщо хочете, це його світобачення – "не чіпайте мою Росію", "віддайте мою пріоритетну зону впливу", де я буду мати право робити майже все, що я хочу, і визнавайте мене рівним у світі", – пояснив Клімкін.

Він вважає, що Путін зацікавлений у контролі над Молдовою, Кавказом і значною частиною Середньої Азії.

Він хоче бути гравцем на Близькому Сході. Але Україна для нього – найважливіша. Бо емоція після окупації Криму вщухла. Це показують навіть опитування громадської думки. Для того щоб "російська бензоколонка" перезавантажилася в нову реальність, їй потрібна якась емоція. Від Білорусії емоції ніякої не буде", – заявив Клімкін.

Контекст:

З кінця жовтня західні ЗМІ пишуть про те, що Росія відновила нарощування чисельності своїх військ біля кордону з Україною, і це викликає занепокоєння у високопосадовців у США та Євросоюзі.

У Міноборони України спочатку говорили, що жодних змін на кордоні з РФ не відбулося і українська розвідка не фіксує нарощування російських військ.

18 листопада начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов заявив, що Росія веде масштабну спецоперацію проти України щодо дестабілізації ситуації як усередині країни, так і за її межами. Накопичення військ РФ біля кордону України "буде продовжуватися і вийде на пік приблизно в кінці січня", підкреслив він. 21 листопада Буданов повідомив, що поблизу кордону зосереджено орієнтовно 92 тис. російських військовослужбовців.

У Кремлі назвали повідомлення про підготовку вторгнення "вкиданнями", заявили, що "Росія не збирається ні на кого нападати і не виношує жодних агресивних планів", і звинуватили Київ у підготовці до агресії "проти "ЛНР" і "ДНР". розвідка порівняла ситуацію в Україні з тою, яку фіксували в Грузії напередодні воєннго конфлікту з РФ 2008 року.

У МЗС України спростували дезінформацію РФ про нібито підготовку до військового нападу на Донбасі.

США і НАТО протягом цього місяця неодноразово закликали Росію до деескалації напруженості на кордонах і прозорості намірів. На початку грудня держсекретар США Ентоні Блінкен попередив Росію, що за ескалацію агресії в Україні США введуть нові економічні санкції, "від яких досі утримувалися".

Президент РФ Володимир Путін 1 грудня заявив, що хоче отримати від НАТО письмові гарантії, що Альянс не розширюватиметься на схід.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг укотре повторив, що Росія не має права вето на вступ України до Альянсу.

На початку грудня CNNThe Washington Post і Bild опублікували з посиланням на джерела нову інформацію, згідно з якою російські війська, що перебувають поряд із кордоном України, готові до вторгнення та ведення інтенсивних бойових дій на початку наступного року. Ідеться, за даними ЗМІ, про 175 тис. військовослужбовців, атаку відразу з кількох фронтів і наступ на Київ.