Климпуш-Цинцадзе вважає, що Україна не повинна дзеркально відповідати на польський закон про Інститут нацпам'яті
Президент Польщі Анджей Дуда підпише поправки до закону про Інститут національної пам'яті, прогнозує віце-прем'єр-міністр України з питань євроінтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Київ не повинен дзеркально відповідати на ухвалення поправок до польського закону про Інститут національної пам'яті. Про це 2 лютого віце-прем'єр-міністр України з питань євроінтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе заявила в ефірі "5 каналу".
"Це примітивно, це негідно... Такими діями ми заженемо ситуацію у глухий кут", – пояснила вона.
Водночас Климпуш-Цинцадзе запевнила, що українська сторона буде "досить жорстко, чітко, наполегливо вимагати того, щоби максимально отримати зміни до закону, який прийняла Польща".
За словами віце-прем'єра, президент Польщі Анджей Дуда найвірогідніше підпише документ.
"Висловлюється така, дуже обережна надія на те, що, можливо, він усе-таки не буде підписаний, хоча я б не тішила себе такими надіями", – сказала вона.
26 січня польський Сейм проголосував за поправки до закону про Інститут національної пам'яті. Вони передбачають кримінальне покарання за публічні звинувачення на адресу Польщі у злочинах, скоєних під час Голокосту, у пособництві нацистській Німеччині, військових злочинах або злочинах проти людяності. Заборонено використовувати словосполучення "польський табір смерті" під час опису концтаборів, що існували на території окупованої Німеччиною Польщі.
Також закон установлює кримінальну відповідальність за заперечення участі українських націоналістів і членів українських організацій, які співпрацювали з німецьким Третім рейхом, у злочинах проти поляків у 1925–1950 роках.
Будь-якого громадянина країни чи іноземця, який порушує ці норми, буде засуджено до виплати штрафу або тюремного ув'язнення строком до трьох років. Виняток зроблено для художніх творів і наукових дискусій.
У ніч на 1 лютого законопроект схвалив польський Сенат, його передали на підпис Дуді. До цього він обіцяв "ретельно проаналізувати" документ.
Президент України Петро Порошенко зазначив, що закон не відповідає стратегічному партнерству між Україною і Польщею. Спікер Верховної Ради Андрій Парубій доручив комітету із закордонних справ підготувати відповідь на ініціативу.
Державний департамент США закликав Варшаву переглянути документ. У МЗС Ізраїлю заявили, що закон "заперечує історичну правду". В ОБСЄ вважають, що він обмежує свободу вираження поглядів.
Понад 100 польських громадських діячів виступило проти поправок до закону про Інститут нацпам'яті.