Ймовірне позбавлення Разумкова депутатського мандата можуть розглянути на з'їзді партії "Слуга народу" – Корнієнко
"Ми плануємо з'їзд партії десь на середину листопада. [...] Позачерговий з'їзд збирати ми навряд чи будемо. Поки такої перспективи не бачу. Делегати можуть ставити такі питання [щодо можливого позбавлення Разумкова депутатського мандата] на плановому з'їзді. Будемо їх обговорювати. Паралельно вивчимо практику, як ЦВК мислить у цьому напрямку. Це дійсно нестандартна ситуація. До цього всі мандати, які забирали з'їздами депутатів, стосувалися прямих виходів із фракції", – сказав політик.
Корнієнко додав, що поки це питання у порядку денному парламенту не стоїть.
Сьогодні голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що юристи кажуть про наявність підстав для ймовірного позбавлення Разумкова депутатського мандата.
Сам Разумков раніше не відкидав можливості, що у Раді можуть спробувати позбавити його мандата. "Спроби можуть бути. Але у нас багато хто намагається на щось бути спроможним – не завжди це виходить", – зауважував він 1 жовтня цього року.
У день голосування нардепів за відставку спікера Ради 7 жовтня Разумков сказав, що згідно із законом фракція "Слуга народу", від якої його обирали у парламент, не може позбавити його депутатського мандата. "Але, на жаль, сьогодні далеко не все відбувається за законом. Буде виглядати дивно. Але, думаю, будь-які виклики я зможу пройти", – наголошував політик.
Контекст:
Рада відкликала Разумкова з посади спікера 7 жовтня. За проголосувало 284 нардепи, проти – 74, утрималося – шестеро. Більшу частину голосів – 215 – надала фракція "Слуга народу". "Батьківщина" дала 20 голосів, "За майбутнє" – 19, "Довіра" – 18, "Голос" і позафракційні депутати – по шість.
Проти відставки Разумкова проголосувало сім представників "Слуги народу": Людмила Буймістер, Артем Дмитрук, Володимир Козак, Олег Воронько, Оксана Дмитрієва, Василь Мокан, Неллі Яковлєва. Утрималося четверо нардепів від "Слуги народу": Олександр Бакумов, Валерій Божик, Дмитро Гурін, Дмитро Микиша.
Разумков був на посаді спікера Ради з 29 серпня 2019 року. З травня до грудня 2019 року він був головою пропрезидентської партії "Слуга народу", пройшов у Раду під першим номером її виборчого списку. До участі в парламентських виборах був політтехнологом, займався бізнесом.
У фракції "Слуга народу" і Разумкова були розбіжності щодо закону про олігархів. Спікер вважає, що реєстр олігархів має створювати незалежна комісія, а не Рада національної безпеки і оборони, як це передбачено в законопроєкті. Він подавав свої правки до законопроєкту, а також звернувся до Венеціанської комісії з проханням оцінити його, всупереч рішенню фракції. Після ухвалення законопроєкту в другому читанні Разумков заявив про спроби фальсифікації тексту документа.
В Офісі президента ситуацію, що склалася, назвали "світоглядним конфліктом". У фракції конфлікт із Разумковим назвали "складною виробничою ситуацією".
Верховна Рада голосуватиме за кандидатів, які претендують на посаду спікера парламенту, 8 жовтня. Із п'яти кандидатів, яких висунули парламентські фракції, у голосуванні візьме участь троє. На посаду спікера претендують нинішній перший віцеспікер Руслан Стефанчук, а також два представники "Європейської солідарності" – Олексій Гончаренко і Яна Зінкевич. Голова фракції партії "Голос" Ярослав Железняк і позафракційний нардеп Гео Лерос зняли свої кандидатури.