"Країна давно зробила свій вибір". Прем'єр-міністр Болгарії прокоментував вимоги РФ щодо НАТО

Болгарія не приймає вимог РФ до НАТО й ухвалюватиме рішення про організацію своєї оборони в координації із союзниками по Альянсу, заявив болгарський прем'єр-міністр Кирил Петков
Фото: EPA
Прем'єр-міністр Болгарії Кирил Петков заявив, що його країна давно зробила свій вибір на користь НАТО і не приймає вимог Росії щодо "гарантій безпеки", які передбачають виведення військ Альянсу з болгарської території. Про це Петков сказав сьогодні, 21 січня, повідомляє Reuters.

Петков наголосив, що Північноатлантичний договір не передбачає вибіркового застосування колективної оборони щодо окремих країн – учасниць Альянсу, пише ЗМІ.

Політик також нагадав, що Болгарія є суверенною країною, яка давно визначилася зі своїм геополітичним курсом, ставши членом НАТО. Отже, Болгарія сама вирішує, як організувати свою оборону в координації з партнерами, заявив Петков.

Контекст:

7 грудня 2021 року президент РФ Володимир Путін під час розмови із президентом США Джо Байденом заявив, що НАТО робить спроби "освоєння" території України. "Тому Росія серйозно зацікавлена в наданні їй надійних, юридично зафіксованих гарантій, що унеможливлюють розширення НАТО у східному напрямку та розміщення у суміжних із Росією державах ударних наступальних систем озброєнь", – сказав він.

17 грудня МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, у них ідеться про те, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку", відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР. Росія також вимагає, щоб війська та озброєння НАТО повернулися в межі кордонів 1997 року (відтоді до Альянсу вступила низка країн, включно з Болгарією).

Увечері 10 січня в Женеві завершилися перемовини США та Росії про вимоги Москви щодо "гарантій безпеки". Заступниця держсекретаря США Венді Шерман, яка очолювала американську делегацію, після переговорів заявила, що принцип відкритих дверей НАТО не підлягає обговоренню.

12 січня у Брюсселі відбулася перша за два з половиною роки зустріч Ради Росія – НАТО.

Генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг після засідання заявив, що на зустрічі РФ висловила вимоги зупинити вступ нових країн до НАТО і відвести війська зі східного флангу Альянсу. НАТО підтвердив свою політику відкритих дверей і право кожної нації обирати для себе союзи.

Шерман за підсумками зустрічі зазначила, що США та союзники по Альянсу чітко дали зрозуміти РФ, що "не зачинять дверей політики відкритих дверей НАТО".

У Відні 13 січня завершилося засідання постійної ради ОБСЄ, на ньому тривали дискусії між РФ та країнами Заходу щодо "гарантій безпеки". Збігнєв Рау, глава МЗС Польщі, яка головує в ОБСЄ цьогоріч, заявив, що європейський регіон зараз ближчий до війни, ніж будь-коли за останні 30 років.

За підсумками перемовин у Росії заявили, що США і НАТО не надали їй жодних гарантій, представники Штатів сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація та дипломатія або конфронтація та наслідки.

21 січня держсекретар США Ентоні Блінкен заявив за підсумками зустрічі із главою МЗС РФ Сергієм Лавровим, що принцип відкритих дверей НАТО та зміна кордонів інших держав за допомогою сили належать до речей, щодо яких США не підуть на компроміс.