Криза влади в Південній Кореї. Конституційний суд може пів року розглядати законність імпічменту президента
Конституційний суд Південної Кореї призначив на 27 грудня перше підготовче слухання щодо парламентського імпічменту президенту Юн Сок Йолю за оголошення воєнного стану. Про це 16 грудня повідомляє Yonhap.
Підготовчі слухання й подальше засідання будуть відкритими, ідеться в повідомленні. Юн Сок Йоль зобов'язаний бути на слуханнях, але не на першому слуханні, зазначає агентство.
Рішення мають ухвалити протягом трьох місяців.
"У Конституційного суду є до 180 днів, щоб ухвалити рішення про те, чи підтримати імпічмент і усунути Юна з посади або відновити його на посаді", – пише Yonhap.
У межах підготовки до розгляду імпічменту КС уже призначив того, хто головуватиме, – Чон Хьон Сіка. Він дотримується консервативних поглядів і вступив на посаду у грудні минулого року після призначення Юн Сок Йоля. Також обрали двох суддів, відповідальних за вивчення доказів у справі президента.
Якщо імпічмент підтримають, Юн Сок Йоль стане другим главою Південної Кореї, відстороненим від влади. До цього від влади усунули через імпічмент президентку Пак Кин Хє 2017 року, зазначає агентство.
Після визнання імпічменту конституційним має відбутися оголошення виборів протягом 60 днів.
Контекст:
Воєнний стан президент Південної Кореї ввів 3 грудня на тлі кризи, яка виникла у країні. Він звинуватив керівну Демократичну партію в урізанні бюджету і сказав, що дії політсили паралізували роботу виконавчої влади.
4 грудня парламент Південної Кореї проголосував за вимогу скасування воєнного стану. Він тривав у країні приблизно шість годин.
4 грудня мітингувальники вимагали відставки президента після скасування воєнного стану. А парламентська опозиція Південної Кореї подала до Національних зборів законопроєкт про оголошення імпічменту президенту. Голосування щодо імпічменту президенту Південної Кореї, яке проводили 7 грудня, провалилося через бойкот керівної партії.
8 грудня агентство Yonhap поінформувало, що президент Південної Кореї дістав підозру в державній зраді. Раніше аналогічні обвинувачення в держзраді оголосили ексміністру оборони Кім Йон Хьону, який зараз перебуває у слідчому ізоляторі.
Юн Сок Йоль у телезверненні 12 грудня заявив, що рішення про введення воєнного стану минулого тижня було обґрунтованим і потрібним. Він також категорично відкинув усі звинувачення у спробі заколоту.
14 грудня парламент (Національні збори) Південної Кореї із другої спроби проголосував за оголошення імпічменту Юн Сок Йолю, рішення ухвалили 200 голосами проти 85. Обов'язки глави держави тимчасово перейшли прем'єр-міністру Хан Дак Су.