КСУ визнав конституційним закон про скасування депутатської недоторканності в Україні
Справу про конституційний контроль змін до Конституції України, які набули чинності, розглядала на пленарному засіданні Велика палата КСУ. За конституційним поданням 50 народних депутатів судді вирішували, чи відповідає Основному закону країни закон "Про внесення змін до ст. 80 Конституції України (щодо недоторканності народних депутатів України)".
Нардепи, які ініціювали розгляд, вважають, що закон ухвалили з порушенням конституційної процедури, а отже, він є неконституційним.
"Дійшовши висновку, що конституційну процедуру розгляду, ухвалення й набрання чинності законом не було порушено, Конституційний Суд України визнав оспорюваний закон таким, що відповідає Конституції України", – ідеться в повідомленні.
Текст рішення і його резюме обіцяють опублікувати на офіційному сайті КСУ 2 листопада.
У січні 2020 року нардепи від наявної тоді фракції "Опозиційна платформа – За життя" Василь Німченко, Нестор Шуфрич і Олександр Пузанов зробили подання до Конституційного Суду щодо оскарження ухваленого Верховною Радою закону про скасування депутатської недоторканності. Підписи поставило 50 нардепів.
Контекст:
30 серпня 2019 року Верховна Рада підтримала проєкт постанови №1095 про обмеження недоторканності парламентаріїв і попередньо погодила поданий у лютому 2017 року п'ятим президентом України Петром Порошенком законопроєкт №7203. Цей документ 20 червня 2018 року Конституційний Суд України визнав таким, що відповідає Основному закону.
3 вересня 2019 року Верховна Рада ухвалила закон у цілому. 11 вересня закон підписав президент України Володимир Зеленський. Із 1 січня 2020 року закон №27-IX набув чинності і в Україні перестала діяти недоторканність для народних депутатів України.
Окрім того, 18 грудня 2019 року ухвалили у другому читанні закон про повноваження генерального прокурора відкривати кримінальні провадження щодо нардепів.
Спеціалізована антикорупційна прокуратура й Національне антикорупційне бюро закликали президента ветувати закон, оскільки він, на їхню думку, знизить ефективність розслідування злочинів, скоєних за участю чинних парламентаріїв.
Зеленський підписав цей закон, він також набув чинності з 1 січня 2020 року.