Кулеба анонсував візит до України глави МЗС Великобританії

Візит Трасс до Києва планували 1 лютого, але вона захворіла на COVID-19
Фото: EPA
Міністерка закордонних справ Великобританії Ліз Трасс 18 лютого відвідає Україну. Про це 15 лютого на брифінгу, який транслювали у Facebook МЗС України, повідомив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

"У п'ятницю я радий приймати в Україні свою британську колегу Ліз Трасс", – сказав міністр.

Водночас 16 лютого Україну відвідає віцемаршалок Сейму Польщі Рішард Терлецький, а 17–18 лютого – маршалок Сенату Польщі Томаш Гродський.

Візит Трасс до Києва планували 1 лютого, але напередодні поїздки в Україну глава британського МЗС захворіла на COVID-19. Трасс мала супроводжувати прем'єр-міністра Сполученого Королівства Бориса Джонсона.

10 лютого Трасс відвідала Москву. За підсумками перемовин із главою МЗС Сергієм Лавровим Трасс заявила, що у разі вторгнення Росії в Україну газопровід "Північний потік – 2", який має з'єднати РФ та ФРН дном Балтійського моря в обхід України, не запрацює.

Лавров назвав перемовини з Трасс щодо України "розмовою німого з глухим". Британська міністерка відповіла Лаврову, що на перемовинах вона чітко озвучила позицію Великобританії стосовно ситуації навколо України.

Контекст:

Візити західних політиків в Україну відбуваються на тлі накопичення російських військ поблизу України та повідомлень про можливе вторгнення РФ.

Наприкінці жовтня 2021 року американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія вкотре стягує війська до кордону з Україною.

США і НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації.

У Білому домі заявили 18 січня 2022 року, що РФ може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі. 11 лютого, за даними The Guardian, президент США Джо Байден під час відеоконференції з лідерами кількох держав заявив, що РФ може напасти на Україну найближчими днями.

Міністр оборони України Олексій Резніков 6 лютого заявив, що ймовірність значної ескалації з боку Росії оцінюють як низьку. 8 лютого він повідомив, що вздовж усього кордону з Україною з боку РФ, Білорусі та тимчасово окупованих територій перебуває 140 тис. військовослужбовців, включно з повітряним та морським компонентом. 14 лютого Резніков зазначив, що РФ не створила жодного ударного угруповання поблизу кордону з Україною.

11 лютого низка країн, зокрема США, закликали своїх громадян терміново покинути Україну через ймовірну ескалацію.

ЦРУ США вважає, що Росія може напасти на Україну 16 лютого. Про це 11 лютого повідомляв, посилаючись на джерела, німецький журнал Der Spiegel.

Президент України Володимир Зеленський заявив 12 лютого, що влада розуміє ризики, але, на його думку, в інформаційному просторі зараз надто багато інформації щодо можливого вторгнення РФ в Україну, яка провокує паніку.