Глава МЗС Великобританії – Лаврову: У разі вторгнення РФ в Україну "Північний потік – 2" не запрацює

Якби сталося вторгнення РФ в Україну, тоді українці стали б боротися, сказала Трасс на спільній пресконференції з Лавровим
Фото: EPA
У разі нападу Росії на Україну її союзники запровадять жорсткі санкції проти РФ, а газогін "Північний потік – 2" не працюватиме.

Про це 10 лютого у Москві на спільній пресконференції з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим заявила глава МЗС Великобританії Ліз Трасс.

Захід транслювали у Facebook МЗС РФ.

"Якби сталося вторгнення Росії на територію України, тоді українці стали б боротися і це був би тривалий, затяжний конфлікт. І союзники України ввели б жорсткі санкції проти окремих інститутів та особистостей, і ми маємо також чітко дати зрозуміти, що "Північний потік – 2" не запрацює", – сказала Трасс.

Контекст:

Будівництво "Північного потоку – 2", який має з'єднати РФ і ФРН дном Балтійського моря в обхід України, повністю завершено. 29 грудня 2021 року голова правління "Газпрому" Олексій Міллер заявив, що перша і друга нитки газогону перебувають під робочим тиском і "цілком готові до експлуатації".

Уряди України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви та Естонії вважають трубопровід загрозою для енергетичної безпеки Європи.

Німеччина і США 21 липня повідомили, що уклали угоду щодо газогону "Північний потік – 2". Німеччина обіцяла, що застосує національні санкції проти Росії й закличе до ефективних заходів ЄС, якщо РФ і далі використовуватиме газ як інструмент тиску на інші країни або "здійснить подальші агресивні дії проти України".

Вищий земельний суд німецького Дюссельдорфа 25 серпня зобов'язав оператора газогону бути незалежним від "Газпрому" й дотримуватися європейського законодавства.

Компанія "Оператор газотранспортної системи України" (ОГТСУ) повідомила, що Nord Stream 2 AG, якою на 100% володіє російський "Газпром", 8 вересня подала заявку на сертифікацію як незалежного оператора системи передання газогону "Північний потік – 2" у Федеральне мережеве агентство ФРН.

"Немецкая волна" зазначала, що попереднє рішення щодо "Північного потоку – 2" має ухвалити Федеральне мережеве агентство ФРН, а потім свою позицію щодо газогону потрібно висловити Європейській комісії, вона може взяти на формулювання висновку до чотирьох місяців. Після цього в німецького регулятора буде ще два місяці на ухвалення остаточного рішення.

16 листопада стало відомо, що Федеральне мережеве агентство Німеччини зупинило сертифікацію "Північного потоку – 2". У компанії ОГТСУ припустили, що "Газпром" спробує обійти законодавство ЄС для сертифікації трубопроводу.

Президент Федерального мережевого агентства Німеччини Йоген Гоманн зазначив 16 грудня, що "Північного потоку – 2" не запустять у першій половині 2022 року. За його словами, Nord Stream AG розпочала процес створення дочірньої компанії у ФРН. Гоманн додав, що сертифікацію "Північного потоку – 2" відновлять, щойно компанія надасть необхідні документи.

26 січня 2022 року оператор "Північного потоку – 2" заснував німецьку дочірню структуру Gas for Europe GmbH для ділянки трубопроводу у ФРН, як того вимагав німецький регулятор.

Держсекретар США Ентоні Блінкен на тлі нарощування чисельності російських військ поблизу кордонів України заявляв 5 січня, що "Північний потік – 2" навряд чи запрацює, якщо РФ вторгнеться в Україну. Президент США Джо Байден пообіцяв покласти край "Північному потоку – 2" в разі вторгнення Росії в Україну.