Кулеба: Зараз в України відносин з талібами немає і бути не може
"Зараз відносин з талібами немає і бути не може, тому що більшістю країн світу ця організація визнана терористичною. Ми не підтримуємо дипломатичних зв'язків з ними, але безумовно заради життя і безпеки громадян [готові до певної взаємодії], щоб координувати евакуацію. Але це ніяк не свідчить про їхнє міжнародне визнання", – сказав дипломат.
Водночас він зазначив, що зараз іноземні війська залишають аеропорт у Кабулі, і хоча після 31 серпня евакуацію продовжать, домовлятися треба буде "не з британцями та американцями, які зараз контролюють аеропорт, а з талібами чи призначеними ними людьми".
Начальник Генштабу Великобританії Нік Картер усередині серпня заявив, що "Талібан" міг змінитися за 20 років і відійти від "середньовічного стилю управління". Він передбачає, що їм можна дати шанс показати себе.
Прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон 15 серпня заявляв про небажання визнання влади "Талібану" у Кабулі. "Я вважаю важливим, щоб Захід діяв колективно з цього питання. Ніхто не бажає, щоб Афганістан став знову гніздом тероризму", – зазначав він.
Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель визнав перемогу талібів у Афганістані, зазначивши, що це не означає офіційного визнання їхньої влади. Він повідомив, що Євросоюзу доведеться вести діалог з новою владою країни, для чого в Афганістан прибуде делегація ЄС.
Контекст:
Ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася на тлі виведення американських військ, яке розпочали у квітні 2021 року. До 15 серпня рух "Талібан" узяв під контроль практично всю країну, зокрема столицю Кабул. Президент Афганістану Ашраф Гані цього самого дня втік за кордон.
На тлі наступу "Талібану" іноземні держави почали евакуацію своїх громадян. Кілька країн (зокрема США, Франція, Німеччина, Великобританія) скерували своїх військовослужбовців до Афганістану для гарантування безпечної евакуації.
17 серпня "Талібан" дав першу пресконференцію після приходу до влади, на якій пообіцяв, що ніхто не буде атакувати інші країни з території Афганістану, підтвердив загальну амністію для афганських чиновників і заявив, що жінки зможуть працювати, якщо будуть "жити за законами шаріату".
25–26 серпня США і Великобританія попереджали про можливий теракт в аеропорту Кабула і закликали своїх громадян не перебувати там. Низка країн почала згортати евакуацію. Однак, незважаючи на попередження, 26 серпня біля воріт аеропорту залишався натовп людей, повідомляло агентство Reuters.
26 серпня у Кабулі стався теракт. У аеропорту Кабула терорист-смертник підірвав бомбу, почалася стрілянина. Спочатку Пентагон повідомив про два вибухи – біля воріт аеропорту і біля готелю неподалік – і двох смертників, але 27 серпня спростував цю інформацію, заявивши, що вибух був тільки один. Відомо про 170 загиблих і понад 200 поранених.
Угруповання ІДІЛ взяло на себе відповідальність за вибух біля воріт аеропорту і стрілянину.