Лукашенко привітав Зеленського із Днем Незалежності України
Чинний президент Білорусі Олександр Лукашенко побажав президенту України Володимирові Зеленському успіхів "у відповідальній державній діяльності".
Чинний президент Білорусі Олександр Лукашенко надіслав привітання президенту України Володимирові Зеленському з нагоди Дня Незалежності України. Про це 24 серпня повідомляє сайт президента Білорусі.
"Давні традиції дружби й добросусідства є основою ефективної взаємодії Білорусі та України в непростих умовах сучасного світу", – ідеться у привітанні.
Лукашенко також заявив про зацікавленість у розширенні всебічної українсько-білоруської співпраці на принципах рівності та поваги, розвитку конструктивного партнерства як на національному, так і на регіональному рівні.
Як повідомляє пресслужба президента Білорусі, Лукашенко побажав українському народу миру, стабільності і благополуччя, а Зеленському – успіхів "у відповідальній державній діяльності".
22 серпня Зеленський в інтерв'ю Euronews заявив, що білорусів можна було заспокоїти, запевнивши, що за місяць нові вибори, і запропонувавши свою кандидатуру. Далі Зеленський рекомендував запросити міжнародних спостерігачів і за таких умов сказати народу Білорусі: "Будь ласка, вибирайте".
У МЗС Білорусі у відповідь на слова президента України заявили, що хотіли б відчути якусь підтримку або розуміння, "а не слухати вже заїжджені з усіх боків поради".
Зеленський не вітав Лукашенка з перемогою на виборах.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі проводили дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На посаду президента балотувалося п'ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиціонерка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи свідчили про протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі проводили без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікаціях і вимагають проведення нових виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі й водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми й поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів, проте правозахисники та білоруські ЗМІ повідомляють про більшу кількість жертв. Станом на 18 серпня в СІЗО залишалося 44 людини.
16 серпня в Білорусі відбувся найбільший в історії мітинг – на опозиційну акцію протесту в Мінську, за оцінками білоруських журналістів, вийшло понад 200 тис. людей. 23 серпня в мітингу у Мінську взяло участь понад 100 тис. протестувальників.
Лукашенко не згоден на умови опозиції, він заявив, що, доки його не вб'ють, інших виборів у країні не буде. Згодом він говорив, що нові вибори в Білорусі можливі після ухвалення нової конституції.
17 серпня депутати Європарламенту відмовилися визнавати результати виборів президента Білорусі і заявили, що вважають Лукашенка персоною нон ґрата в Євросоюзі.