Луценко про оборонну сферу: Справа про корупцію відкрита в НАБУ із 2016 року, але про слідчу роботу не чули
Генеральний прокурор України Юрій Луценко підкреслив, що розслідуванням можливої корупції в оборонній сфері країни Генпрокуратура почала займатися пізніше, ніж Національне антикорупційне бюро України.
Розслідуванням можливої корупції у сфері оборони Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) займається із 2016 року. Про це в інтерв'ю виданню "Цензор.НЕТ" повідомив генеральний прокурор України Юрій Луценко, коментуючи журналістське розслідування програми "Наші гроші".
"Чи є розкрадання на державних підприємствах? Чи є корупція між постачальниками, керівниками підприємств і керівниками концерну? На це має дати відповідь Національне антикорупційне бюро або будь-який чиновник категорії А, наприклад, пан [екс-перший заступник секретаря РНБО, Ради нацбезпеки і оборони Олег] Гладковський, будь-який керівник державного підприємства, будь-який член родини цих осіб є виключно підслідністю НАБУ в разі наявності корупційних та службових злочинів. Відповідна справа про корупцію відкрита в НАБУ із 2016 року, зареєстрована, існує", – сказав генпрокурор.
Він підкреслив, що Генпрокуратура зайнялася корупцією у цій сфері пізніше, ніж НАБУ.
"Але про проведення будь-якої слідчої роботи НАБУ прокурори САП (Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. – "ГОРДОН") не знають нічого. Я не керую САП, я навіть не маю права знати, що вони роблять, але на пряме питання на РНБО: "Так а що ж зроблено НАБУ і САП по цьому питанню за два роки?", [голова САП Назар] Холодницький каже: "Я не бачив жодної слідчої дії протягом цих років", – зазначив Луценко.
За словами генпрокурора, він не хоче втручатися в їхню роботу.
25 лютого програма "Наші гроші" опублікувала перші дві частини розслідування про розкрадання в оборонному секторі України. За даними журналістів, фігуранти схеми заробили як мінімум 250 млн грн під час війни на Донбасі. Журналісти стверджують, що учасники групи за допомогою фірм-прокладок скуповували контрабандою вживані запчастини до військової техніки в Росії і у два – чотири рази дорожче перепродували їх заводам "Укроборонпрому". Такою прокладкою був, зокрема, завод "Кузня на Рибальському", який до 2018 року належав президентові України Петру Порошенку.
Згідно з розслідуванням, у схемі брали участь нинішній глава "Укроборонпрому" Павло Букін, нині вже екс-перший заступник секретаря Ради нацбезпеки і оборони (РНБО) Олег Гладковський і його син Ігор.
У третій частині розслідування програми "Наші гроші" йшлося, що через дії корупціонерів Україна ледь не зірвала підписаного 2016 року контракту щодо ремонту літаків Ан-26 для Казахстану. За підрахунками журналістів, чистими організатори схеми контрабандних поставок вузлів отримали $300 тис., із яких $10 тис. віддали Букіну, який тоді обіймав посаду голови підприємства "Укрспецекспорт".
26 лютого позаштатний радник президента України, помічник міністра оборони Юрій Бірюков поінформував, що із 2015 року прокуратура займається п'ятьма кримінальними провадженнями щодо цього, а НАБУ – одним.
7 березня голова Національного антикорупційного бюро України Артем Ситник повідомив, що його відомство відкрило два кримінальні провадження на підставі матеріалів журналістського розслідування програми "Наші гроші", а також провело приблизно 20 обшуків, зокрема, за місцем проживання Гладковських. За словами Ситника, в розслідуваннях фігурує 10 підприємств, які входять у структуру "Укроборонпрому". Збитки становлять приблизно 1 млрд грн.