"Лагідна українізація". Кабмін схвалив програму з розвитку й функціонування української мови на найближчі дев'ять років

Ткаченко: Вірю, що із часом українська мова стане монополістом і державною не лише юридично
Фото: Олександр Ткаченко / Facebook

Кабінет Міністрів України схвалив концепцію державної програми з розвитку й функціонування української мови. Про це 19 травня в Telegram повідомив міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.

За його словами, презентована Міністерством програма розрахована на дев'ять років – із 2022-го до 2030 року. Вона передбачає, що українську мову як державну застосовуватимуть у всіх сферах суспільного життя.

"Попереду чимало роботи. Фактично, це й поступова зміна ставлення іншомовних людей до української, усвідомлення важливості даного кроку і надання можливостей для повноцінного переходу. Добровільного переходу. Бо ми у МКІП притримуємося саме лагідної українізації, яка матиме довготривалий ефект. Для досягнення нашої мети потрібно сприяти появі бажанню читати українською, дивитися, розмовляти, співати й розказувати іншим", – зазначив міністр.

Ткаченко підкреслив, що програма досить об'ємна і, зокрема, у ній:

  • обов'язкове використання державної мови працівниками органів влади та місцевого самоврядування під час виконання своїх службових обов'язків, недопущення її дискримінації;
  • запуск курсів із вивчення української (зокрема в онлайн-форматі);
  • поліпшення якості викладання державної мови в навчальних закладах;
  • підтримка й популяризація української мови за кордоном, створення системи викладання української мови як іноземної;
  • сприяння проведенню наукових досліджень у сфері українського мовознавства та соціолінгвістики, а також української жестової мови;
  • підтримка інновацій та розвитку сучасних культурних індустрій, поліпшення якості українськомовного культурного продукту на телебаченні, радіо, у кіно й відеомережі;
  • стимулювання дублювання українською мовою творів класики світового кінематографа;
  • подальша підтримка книговидавничої справи в Україні. Зокрема, видавання книг українською мовою, включно з перекладною літературою, підвищення конкурентоспроможності української книжкової продукції як на вітчизняному книжковому ринку, так і за межами України.

"Вірю, що із часом українська стане монополістом і державною не лише юридично. Її буде чутно скрізь: на вулицях, удома, на роботі. Свого не цураймось", – резюмував Ткаченко.

Контекст:

У липні 2019 року в Україні набув чинності закон про забезпечення функціонування української мови як державної. Відповідно до закону, українська мова є обов'язковою для використання в органах державної влади та місцевого самоврядування, а також у публічних сферах суспільного життя. Дія закону не поширюється на сферу приватного спілкування й релігійних обрядів. 

З січня 2021 року всі постачальники послуг, незалежно від форми власності, мають обслуговувати споживачів українською мовою, на прохання клієнта можна використовувати іншу мову, прийнятну для обох сторін. Протягом перших двох місяців дії норми мовному омбудсмену надійшло майже 1 тис. повідомлень і скарг щодо її недотримання.

Згідно з результатами опитування, проведеного 16–27 лютого Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно із Центром політичної соціології, 54% українців підтримують введення обов'язкового використання державної української мови у сфері обслуговування.