У Миколаєві російська мова досі залишається у статусі регіональної – Кремінь
За словами мовного омбудсмена, обласна прокуратура надіслала в Миколаївську міську раду запит про заходи, вжиті для скасування чи визнання недійсним рішення ради від 21 серпня 2012 року "Про надання російській мові статусу регіональної мови міста Миколаєва".
"У разі невжиття належних заходів прокуратурою буде порушено питання щодо звернення з позовом до суду про визнання нечинним та протиправним відповідного рішення Миколаївської міськради", – написав Кремінь.
Омбудсмен також закликав місцеві ради всіх рівнів активізувати роботу з розроблення й ухвалення регіональних програм розвитку й функціонування української мови. Першою таку програму ухвалила Ніжинська міськрада.
Контекст:
У 2012 році в Україні ухвалили закон "Про засади державної мовної політики" (відомий як закон Колесніченка – Ківалова), який суттєво розширював використання регіональних мов. Після ухвалення цього закону в деяких областях на сході й півдні України російська мова дістала статус регіональної.
У період дії закону статус регіональної російської ввели, за даними "Обозревателя", у дев'яти областях – Херсонській, Донецькій, Запорізькій, Луганській, Харківській, Миколаївській, Одеській, а також у Севастополі та АР Крим.
23 лютого 2014 року Верховна Рада скасувала закон Колесніченка – Ківалова, а 2018 року Конституційний Суд України постановив, що ухвалення цього закону не відповідало процедурі розгляду законопроєктів Верховною Радою.
З лютого 2014 року органи місцевого самоврядування почали скасовувати рішення про статус російської мови як регіональної. 20 жовтня 2014 року його скасувала Херсонська міська рада, повідомляло видання "Херсонские вести", у листопаді 2018-го – Харківська обласна рада. Мер Харкова Геннадій Кернес тоді заявляв, що місто це рішення скасовувати не має наміру, писав "МедіаПорт".
В інших містах і регіонах – зокрема, в Одеській області, Запоріжжі, Запорізькій області, Миколаївській області – старі рішення місцевих рад скасовували суди.