Маломуж: Найкращий варіант вербування – купити людину. Росіяни ці механізми знали. Коли втягували Януковича, він опирався, але вони спокійно спрацювали з його сином
В інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону голова Служби зовнішньої розвідки (СЗР) України у 2005–2010 роках Микола Маломуж заявив, що найкращим способом вербування росіянами українців була їх купівля.
"Ніхто не встояв. Це я відверто вам скажу. Ніхто. Найкращий варіант вербування – це, звичайно, купити людину, втягнути в ці операції. І вона буде повністю залежною взагалі. Бо вона не може й кроку зробити без контролю з-за кордону. Щойно, так би мовити, зробив неправильний крок, тим більше вирішальний якийсь, неправильний – у цій ситуації не лише цей компромат виллють, а буде порушено справи у системі міжнародних організацій, слідчими органами України, піднімуться найпотужніші інформаційні атаки", – сказав він.
За словами ексголови СЗР, таку людину, "президент чи хтось інший, – її просто знищать, її просто не буде".
"Вони ці механізми знали, втягували цих людей. Просто наведу конкретний приклад. Коли втягували, наприклад, [нині втікача, четвертого президента України Віктора] Януковича, він ще опирався. Ну, спокійно спрацювали із сином (імовірно, ідеться про старшого сина Олександра. – "ГОРДОН")", – пояснив Маломуж.
Він зазначив, що син Януковича "призначав кадри в Україні замість батька".
"Він із ким був у контакті повному фінансовому, оперативному? [...] Звичайно, з [Ігорем] Сєчиним, генералом ФСБ, [на той час] керівником "Роснефти". Тобто це ніби спільний бізнес і нічого особистого немає. Але це найпотужніші потоки, це найпотужніша залежність, це вплив на формування Кабміну. Ми пам'ятаємо, як вони формували під [на той час прем'єр-міністра України Миколу] Азарова вже: і [Сергій] Арбузов [який став віцепрем'єром], там, і вся команда", – наголосив Маломуж.
Ексголова СЗР звернув увагу, що "вони навіть відпочивали разом із Сєчиним на всяких Балі, на всяких інших курортах".
"Усе фінансували з їхнього боку. Так само [бізнесмен Сергій] Курченко [який утік 2014 року з України], організовував потоки за цією самою схемою. Тобто це загальна потужна група впливу. Її можна назвати агентурною. Це дуже потужна політична група впливу, [...] вона має комплексне значення. От як організована зграя, відверто скажу. Організована, потужно контрольована і потужно залежна", – заявив Маломуж.
Контекст:
Янукович був президентом України із 2010 року до кінця лютого 2014-го, коли закінчився Євромайдан і Янукович утік у Росію.
22 лютого 2014 року, після трьох місяців протестів на Майдані, Верховна Рада визнала, що Янукович самоусунувся з посади і не виконує своїх обов'язків, після чого оголосили нові президентські вибори. Того самого місяця Янукович покинув Україну, зараз він із сім'єю живе в Росії.
У січні 2019 року Оболонський райсуд Києва заочно визнав Януковича винним у державній зраді та пособництві у веденні агресивної війни й засудив до 13 років позбавлення волі.
Також Януковича підозрюють у держзраді через підписання Харківських угод у 2010 році, в організації теракту та вчиненні навмисних убивств на Майдані 2014-го.
Янукович перебуває на території РФ.