Маніпуляціями з бюджетом Офіс президента намагається позбавити киян права керувати містом – експерт
Завдяки децентралізації місцева влада дістала реальний ресурс для того, щоб робити позитивні перетворення на користь мешканців громад, а у Києві Офіс президента пропонує контролювати розподіл бюджету між міською та районними радами у ручному режимі, заявив у своєму Facebook колишній очільник Комітету виборців України Олександр Черненко.
"Більшість дискусій, що точаться сьогодні довкола нової версії закону про столицю від "слуг", зосереджені на питаннях розділення посад міського голови та керівника КМДА. Але це лише перше, що кидається в очі, а якщо копнути глибше, то знайдемо ще не один спосіб встановити у Києві ручне управління з Банкової. Попри нещодавні заяви одного з натхненників нового закону [нардепа від "Слуги народу", члена комітету з питань організації державної влади] Віталія Безгіна про те, що всі зацікавлені в ухваленні нового закону про столицю сторони демонструють конструктив, Офіс президента не полишає спроб покерувати столицею через голову київського міського голови. Новим "винаходом" ОПУ став намір через закон позбавити місто можливості самостійно керувати бюджетом", – написав він.
Черненко нагадав, що у своїй оцінці Рада Європи наголосила: низка положень законопроєкту становить загрозу розвитку місцевого самоврядування в Україні.
"Адже найголовніший принцип реформи децентралізації – це перерозподіл на користь місцевої громади не тільки повноважень, а й коштів. Завдяки реформі місцева влада отримала реальний ресурс для того, щоб робити позитивні перетворення на користь мешканців громад. А що нам пропонують зробити у Києві? В ОП вирішили контролювати розподіл київського бюджету між міською та районними радами у ручному режимі, саме тому депутати пропонують внести зміни до Бюджетного кодексу, яким на рівні закону передбачити, що бюджет міста буде розподілятися між загальноміським та районними рівнями. Частки розподілу народні депутати зможуть визначати у ручному режимі!" – наголосив колишній очільник КВУ.
На його думку, так київський міський голова перебуватиме у підвішеному стані, оскільки за будь-яку незгоду з Банковою його можуть покарати скороченням міського бюджету на користь районних.
"Як це виглядатиме на практиці? Якщо ОПУ не зможе витиснути з київського мера потрібного їм рішення, одразу більше грошей буде спрямовано на райони. А районами, за відсутності сформованих рад, хто керує? Призначені президентом чиновники, які зроблять те, що їм накажуть. Щоправда, забувають, що повноваження у них такі, що всі кошти, призначені Києву, вони фізично не зможуть освоїти, тож [гроші] лежатимуть намертво. Зрозуміло, що постраждають від цього насамперед кияни. Але пояснити громаді такі складні матерії важко, у всьому зроблять "крайньою" міську владу. Отакий "конструктив" у виконанні "слуг". Гадаю, ще будуть інші ініціативи – стежимо за руками", – підсумував Черненко.
Контекст:
У 2003 році Конституційний Суд України вирішив, що КМДА має очолювати особа, яку було обрано міським головою. У листопаді 2010 року четвертий президент України Віктор Янукович розділив ці посади, унаслідок чого мера Леоніда Черновецького на посаді голови міськадміністрації змінив Олександр Попов. У 2014 році, після перемоги Віталія Кличка на виборах міського голови Києва, п'ятий президент Петро Порошенко призначив його головою КМДА.
У липні 2019 року під час зустрічі з мером Києва Віталієм Кличком президент України Володимир Зеленський підтвердив намір розділити повноваження обраного киянами мера та голови КМДА. 4 вересня Кабінет Міністрів погодив звільнення Кличка з посади голови КМДА, але це рішення не було затверджено президентом.
Верховна Рада 3 жовтня 2019 року, понад два роки тому, ухвалила у першому читанні законопроєкт №2143-3 "Про місто Київ – столицю України". Законопроєкт пропонує розділити повноваження та посади київського міського голови і голови КМДА, який "буде здійснювати нагляд за дотриманням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування та координувати діяльність територіальних органів центральних органів виконавчої влади".
Навесні – влітку 2021 року публічний конфлікт між Кличком та центральною владою відновився. У травні у Києві почалися обшуки на низці комунальних та комерційних підприємств, а також у департаментах КМДА, які тривають досі. У партії УДАР вважають масові обшуки у столиці тиском і спробою дискредитації Кличка та його політсили.
У серпні Кличко заявив про спробу дискредитувати його, усунути з посади голови КМДА та змінити на "залітного ставленика". Цього самого місяця у ЗМІ з'явилася інформація, що головою КМДА можуть призначити чинного міністра розвитку громад та територій України Олексія Чернишова, але він її спростував.
19 жовтня Кличко та Зеленський зустрілися в Офісі президента – за словами Кличка, вперше за останній рік. За інформацією ЗМІ, на зустрічі був Чернишов.
20 жовтня парламентський комітет з питань організації державної влади рекомендував Верховній Раді ухвалити законопроєкт про столицю у другому читанні й у цілому.
Безгін вважає, що Рада розгляне законопроєкт наприкінці листопада.