Марчук вважає, що РФ спробує дискредитувати 30-річчя незалежності України і президента Зеленського
Росія спробує дискредитувати 30-річчя незалежності України. Таку думку колишній прем'єр-міністр України, ексголова СБУ і Міноборони країни Євген Марчук висловив проєкту "Крим.Реалії" в інтерв'ю, яке опубліковано 12 липня.
"Я допускаю, що можуть бути серйозні акції проти України. Тим більше, що Росії дуже важливо дискредитувати 30-ліття незалежності України. За логікою російських ЗМІ, треба дискредитувати президента [України Володимира] Зеленського, який не має ніякого відношення до 30-ліття. Йому не так це буде боляче, це не його заслуги. Це така російська логіка примітивна, цинічна", – сказав він.
Ексміністр оборони України вважає, що "росіяни можуть відреагувати в зовсім несподіваній сфері і навіть із білоруського напрямку".
"До зими, я думаю, [президент РФ Володимир] Путін із Білоруссю завершить. Вони і так Союзна держава. Це я беру як гіпотезу, що можна з білоруського напрямку створити нам проблеми. Придумають чорт який привід. Поготів ми бачимо, що вже Олександр Лукашенко [який перебуває при владі в Білорусі] каже: партизанські загони, підривники в Білорусі", – зазначив Марчук.
Політик підкреслив, що широкомасштабного наступу по всьому кордону він не допускає.
"Але пам'ятаємо слова Путіна: "Організатори будь-яких провокацій, які загрожують корінним інтересам нашої безпеки, пошкодують про скоєне так, як давно вже ні про що не шкодували". Це неможливо перекласти на логіку нормальної людини зі здоровим глуздом", – заявив Марчук.
Контекст:
30-річчя незалежності Україна святкуватиме 24 серпня.
РФ із кінця березня нарощувала війська поблизу кордону з Україною і в окупованому Криму. Українська розвідка говорила, що Росія хотіла розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території через введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.
Начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов говорив 14 квітня, що РФ стягнула до кордону з Україною не менше ніж 89 тис. військових. Верховний представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики і політики безпеки Жозеп Боррель заявляв 19 квітня, що біля українських кордонів сконцентровано майже 100 тис. російських військових. Прессекретар Пентагону Джон Кірбі, не називаючи точної кількості російських сил, зазначав, що "це найбільше нарощування сил, яке ми бачили з 2014 року".
Міністр оборони РФ Сергій Шойгу 13 квітня сказав, що Росія за три тижні перекинула до "західних кордонів" дві армії та три з'єднання повітряно-десантних військ, усіх їх залучено до навчань, які завершаться протягом 14 днів. 22 квітня він заявив, що поставлених цілей досягнуто і що з 23 квітня війська починають повернення в пункти постійної дислокації. Водночас він повідомив, що техніка і озброєння 41-ї загальновійськової армії, які залучать до навчань у вересні, залишаться на полігоні Погоново у Воронезькій області.
Росія частково відвела військових з окупованого Криму, але на східному кордоні України, у Воронезькій області, вони залишилися, говорив голова Державної прикордонної служби України Сергій Дейнеко 28 квітня.
5 травня газета The New York Times із посиланням на високопосадовців адміністрації президента США Джо Байдена повідомила, що Росія відвела кілька тисяч військовослужбовців, але уздовж кордону з Україною залишається ще приблизно 80 тис. військових, що досі є найбільшою кількістю сил, які Росія накопичила там із моменту анексії Криму 2014 року.
11 червня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявляв, що виведення російських військ від кордону було "символічним" і загроза залишається. Він також звернув увагу на те, що російські військові на навчаннях відпрацьовували не оборонні, а наступальні дії.