Марунич: У санкційному списку РНБО не буде Кулика. Втручання у вибори США владою України абсолютно проігноровано
"До візиту президента України Володимира Зеленського у США у РНБО планували накласти санкції на всіх українців, хто перебуває в американських санкційних списках. Процес цей почався ще в червні – тоді під санкції потрапило 100 українців, а секретар РНБО Олексій Данілов повідомив, що зі 127 на 100 було накладено дзеркальні санкції 18 червня, щодо інших "триває збір інформації". За кілька тижнів він додав, що зі 130 членів, щодо яких було застосовано санкції, на сьогодні померлими вже вважають чотирьох, тобто 126. Попереднє рішення стосувалося санкцій проти 100 осіб. Залишилося 26", – написав Марунич.
Він нагадав, що 16 липня ухвалили новий санкційний список РНБО, і Данілов оголосив, що йдеться про дев'ятьох осіб, але серед них немає нардепа Олександра Дубінського, позафракційного парламентарія Андрія Деркача та бізнесмена Ігоря Коломойського.
"Після того, як було погоджено дату візиту Зеленського у Вашингтон, американське судове видання Forensic News в опублікованій 16 липня статті "Усередині операції Руді Джуліані із завдання шкоди Джо і Гантеру Байденам" повідомило, що український експрокурор Костянтин Кулик був головною фігурою в документальному фільмі колишнього адвоката експрезидента Дональда Трампа Руді Джуліані з назвою "Бурелом" про ймовірні злочини нинішнього президента США Джо Байдена і його сина Гантера в Україні. Експерти та дипломати в один голос протрактувати цю публікацію як сигнал про те, що від української влади чекають конкретних дій щодо Кулика та інших фігурантів втручання в американські вибори. І нібито навіть цей сигнал зрозуміли і до 31 серпня такий санкційний список готували", – повідомив Марунич.
20 серпня Рада нацбезпеки і оборони України ввела персональні економічні обмежувальні санкції, зокрема, проти Деркача.
"Однак, з останніх новин, Костянтина Кулика, який виходив на всі пресконференції разом із Деркачем, у цьому списку не буде. І що вже зовсім дивно, не буде в цих списках і Ігоря Коломойського. Отже, найболючішу точку в українсько-американських відносинах – втручання у вибори США – наша влада абсолютно проігнорувала, незважаючи на прозорі натяки від сторони, яка приймає. Тому чекати, що там нас будуть зустрічати хлібом-сіллю й іти назустріч щодо всіх наших питань – не доводиться. Інтереси окремо взятого олігарха виявилися вищими за інтереси країни", – вважає він.
Контекст:
11 січня під санкції міністерства фінансів США потрапили Кулик, бізнесмен-утікач, екснардеп Олександр Онищенко, народний депутат тоді ще від пропрезидентської фракції "Слуга народу" Олександр Дубінський, колишній український дипломат і політолог Андрій Теліженко, пов'язані з Деркачем, щодо якого санкції було введено у вересні 2020 року. Санкції запровадили за спроби втручання у вибори президента Сполучених Штатів.
5 березня держсекретар США Ентоні Блінкен оголосив про санкції Сполучених Штатів проти Коломойського "у зв'язку з його причетністю до великої корупції". Коломойському, його дружині і дітям заборонено в'їзд у США. Офіс президента України подякував США "за підтримку деолігархізації". У Євросоюзі заявили, що підтримують санкції США проти Коломойського.
Деркач у травні, червні, липні і вересні 2020 року опублікував чотири партії записів нібито телефонних переговорів п'ятого президента України Петра Порошенка, які той вів у 2015–2016 роках із різними політиками. Зокрема, було опубліковано нібито записи розмов із президентом РФ Володимиром Путіним і кандидатом у президенти США Джо Байденом.
На записах люди з голосами, схожими на голоси Порошенка і Байдена, зокрема, обговорювали відставку тодішнього генерального прокурора Віктора Шокіна й одержання Києвом кредитних гарантій від США на суму $1 млрд. Деркач вважає, що Байден міг чинити тиск на керівництво України.