Медведєв про умови транзиту газу через Україну: Урегулювання між компаніями, вигідні параметри угоди, стабільна політична ситуація
Росія не відмовляється від транзиту газу через Україну, а диверсифікує канали його транспортування, зазначив прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв.
Після будівництва газопроводу "Північний потік – 2" Росія збереже транзит газу через газотранспортну систему (ГТС) України у разі дотримання кількох умов, заявив у інтерв'ю Luxemburger Wort прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв.
Видання ще не оприлюднило інтерв'ю на своєму сайті, але його переклад опублікував 5 березня сайт російського уряду.
"Ми не відмовляємося від транзиту дієвими трубопроводами. Ні "Північний потік – 2", ні "Турецький потік" не передбачають таких рішень ні щодо України, ні щодо інших країн. Зокрема, ми готові зберегти транзит газу через українську ГТС і після 2019 року. Звичайно, у разі дотримання певних умов. ...Якщо коротко, це врегулювання відносин між зацікавленими компаніями, вигідні економічні та комерційні параметри угоди, а також стабільна політична ситуація", – сказав Медведєв.
За його словами, "Росія як давній великий постачальник палива прагне диверсифікувати канали транспортування газу на європейський ринок".
"Адже що більше буде транзитних маршрутів, то надійнішим буде постачання", – підкреслив глава уряду РФ.
"Північний потік – 2" – другий газопровід, який має зв'язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Протяжність маршруту – понад 1200 км, потужність нового трубопроводу становить 55 млрд м&³3; газу на рік. Вартість проекту – €9,5 млрд, його порівну фінансують російський "Газпром" і п'ять європейських компаній. У "Газпромі" прогнозують, що "Північний потік – 2" введуть в експлуатацію до кінця 2019 року.
Данія поки не дозволила прокладати трубопровід через свою територію. Оператор проекту запропонував прокласти трубопровід в обхід цієї країни.
Влада України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви та Естонії вважає "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи.
12 листопада 2018 року міністр закордонних справ Павло Клімкін і американська делегація на чолі з міністром енергетики США Ріком Перрі домовилися, що країни будуть спільними зусиллями протидіяти реалізації проекту "Північний потік – 2".
11 грудня стало відомо, що у Конгресі США ухвалили резолюцію проти "Північного потоку – 2". 12 грудня Європейський парламент ухвалив резолюцію, у якій критикує будівництво газопроводу.
У січні 2019 року глава "Газпрому" Олексій Міллер висунув пропозицію щодо пролонгації договору про транзит газу через Україну 2009 року. Київ протягом двох місяців розглядатиме пропозицію Єврокомісії про можливі обсяги та терміни контракту на транзит газу, заявив Коболєв.