Меморандум Балтійсько-Чорноморського форуму: учасники констатують поглиблення кризи регіональної та глобальної безпеки
За підсумками Балтійсько-Чорноморського форуму, який проходив сьогодні в Києві, учасники підписали меморандум, у якому йдеться, що нинішній стан світопорядку спонукає країни-учасниці до пошуку нових підходів до регіональної безпеки та співробітництва.
Президент Міжнародного центру Балтійсько-Чорноморських досліджень і консенсусних практик Ірина Верещук за підсумками форуму, який сьогодні пройшов у Києві, зачитала меморандум. Форум транслював телеканал "112 Україна".
"Учасники форуму констатують поглиблення кризи регіональної та глобальної безпеки. Світова спільнота не знайшла переконливих відповідей на виклики реваншизму, експансіонізму, нехтування нормами міжнародного права і агресивні спроби утвердити право сильного у відносинах народів і держав. Нинішній стан світопорядку свідчить про недостатність і неефективність основних механізмів гарантування безпеки у світі та Європі. Ці тривожні тенденції спонукають нас до пошуку нових підходів у регіональній безпеці і співпраці наших країн, а також до формування механізмів діалогу та консенсусних рішень", – ідеться в тексті Меморандуму.
Учасники форуму вважають, що результатом таких дій має стати зміцнення довіри та протидія "деструктивним упливам".
"Ми бачимо у майбутньому велику Європу оплотом стабільності і безпеки, одним із лідерів світового розвитку, прикладом культурного розмаїття і середовищем гармонійного розвитку міжетнічної та міжконфесійної взаємодії. У цьому полягають наші спільні інтереси та цивілізаційна перспектива", – зазначено в тексті Меморандуму.
На думку учасників форуму, незамінна роль у солідарній безпеці належить науці, освіті та культурі.
"Ми визнаємо найважливішим складником нашого спільного культурно-історичного досвіду повагу до національної самобутності та державного суверенітету наших народів", – ідеться в документі.
Учасники закликали країни – учасниці форуму до об'єднання для забезпечення безпеки регіону.
"Свою місію ми визначаємо сьогодні як обов'язок щодо формування нової європейської творчої стратегії, яка можлива лише на підставі добросовісного осмислення і розуміння нашої спільної багатовікової історії", – ідеться в документі.
У форумі взяли участь колишні президенти України Леонід Кравчук, Леонід Кучма і Віктор Ющенко, екс-голова Верховної ради Білорусі Станіслав Шушкевич, колишній президент Болгарії Петар Стоянов, екс-голова Сейму Литовської Республіки Вітаутас Ландсбергіс, колишній президент Молдови Петро Лучинський, перший і єдиний держсекретар РРФСР Геннадій Бурбуліс, директор українського Національного інституту стратегічних досліджень Володимир Горбулін.