Міжнародна група вважає фіктивними судові процеси в Ірані у справі про аварію літака МАУ у 2020 році

Український літак збили в Ірані у січні 2020 року
Фото: EPA
Міжнародна група з координації допомоги жертвам катастрофи збитого літака "Міжнародних авіаліній України" (рейс PS752) вважає фіктивними судові процеси, проведені в цій справі в Ірані. Заяву групи опублікувала пресслужба Міністерства закордонних справ України 18 квітня.

"Цього тижня Іран оголосив вердикти у кримінальних процесах проти ймовірних винуватців збиття літака. Фіктивні судові процеси, які відбулися в Тегерані, не повинні відволікати увагу світу від невиконання Іраном своїх міжнародних зобов’язань та уникнення відповідальності за свої дії. Ані судові процеси, ані вироки, оголошені цього тижня, не принесли правди чи справедливості сім’ям жертв. Весь процес, починаючи з розслідування Іраном обставин збиття, не був неупередженим і прозорим", – ідеться в заяві.

Міжнародна група підкреслила, що сім'ї 176 жертв катастрофи "все ще чекають на справедливість, яку вони заслуговують".

"Ми солідарні з родинами та близькими жертв збиття рейсу PS752 і докладатимемо усіх необхідних зусиль, допоки справедливість не буде забезпечена", – додали в МЗС.

16 квітня Іран засудив 10 військовослужбовців до тюремного ув'язнення за обвинуваченням у причетності до катастрофи українського авіалайнера рейсу PS752 у 2020 році в Тегерані. Командира засудили до 13 років позбавлення волі. Дев'ять інших засуджених дістали строки від одного до трьох років, ідеться в повідомленні.

Контекст:

Літак Boeing 737-800 рейсу PS752, який прямував з Тегерана до Києва, розбився 8 січня 2020 року поблизу столиці Ірану. На борту були 167 пасажирів і дев'ять членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України. Більшість пасажирів були громадянами Ірану й Канади.

Влада Ірану, яка стверджувала спочатку, що літак розбився через технічну несправність, 11 січня під тиском лідерів західних країн визнала, що рейс PS752 збила іранська ракета помилково.

Іран 20 лютого 2021 року оголосив про завершення розслідування катастрофи. Прокуратура Ірану обвинуватила у причетності до аварії 10 осіб, серед них є найвищі військові командири Корпусу вартових ісламської революції. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав звіт Ірану упередженим і пообіцяв і далі домагатися покарання Ірану за цей злочин.

У січні 2023 року тимчасовий повірений у справах України в Ірані Євген Кравченко повідомив, що Іран досі офіційно не озвучив імен обвинувачених.