Яценюк: Іран не лише постачає Росії дрони. Де його відповідальність за збитий український авіалайнер? Можливо, це пов'язані речі G

Український літак збили ракетою в Ірані три роки тому, за це нікого не покарали
Фото: EPA
Україні варто розірвати дипломатичні відносини з Іраном, оскільки це не просто недружня країна, а "вісь зла", вважає прем'єр-міністр України у 2014–2016 роках, лідер партії "Народний фронт" Арсеній Яценюк. Таку думку він висловив в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону.

"Звісно, я б розірвав дипломатичні відносини з Іраном. Це перше. Друге. Я вам хочу нагадати, що Іран не лише постачає Росії ці свої вбивчі Shahed. І це при тому, що Іран перебуває під санкціями вже чотири десятки років. А де відповідальність Ірану за збитий цивільний український авіалайнер? Хочу ще раз усім про це нагадати", – сказав Яценюк.

Він припустив, що поведінка Ірану тоді, 2020 року, і зараз може бути пов'язана.

"А може, це не була помилка, як вони нам кажуть? А може, це була спланована дія, зокрема з росіянами, ще одна дія із залякування? Це можливо. Тому Іран – не тільки недружня країна, це вісь зла", – наголосив політик.

Яценюк зазначив, що таким "осям зла" властиво об'єднуватися, і Іран, попри те, що перебуває під санкціями, ще й хоче постачати Росії балістичні ракети, які також застосовуватимуть проти України.

"Про це дискусія вже триває кілька місяців. Поки що підтверджувальних даних цьому немає. І я думаю, що там міцно працюють наші західні союзники. Але ймовірність така існує. Тому зло взагалі у світі має бути покаране", – підсумував він.

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

Контекст:

Літак Boeing 737-800 рейсу PS752, який прямував із Тегерана до Києва, розбився 8 січня 2020 року поблизу столиці Ірану. На борту було 167 пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України. Більшість пасажирів були громадянами Ірану і Канади.

Влада Ірану, яка стверджувала спочатку, що літак розбився через технічну несправність, 11 січня під тиском лідерів західних країн визнала, що рейс PS752 збили іранською ракетою помилково.

Іран 20 лютого 2021 року оголосив про завершення розслідування катастрофи. Прокуратура Ірану обвинуватила у причетності до аварії 10 осіб, серед них є найвищі військові командири Корпусу вартових ісламської революції. Кулеба назвав звіт Ірану упередженим та пообіцяв і далі домагатися покарання Ірану за цей злочин.

Суд канадської провінції Онтаріо 20 травня визнав навмисним терористичним актом аварію літака авіакомпанії МАУ. Представник МЗС Ірану Саїд Хатібзаде заявив, що цей суд не має юрисдикції ухвалювати рішення щодо позову про відшкодування збитків унаслідок авіакатастрофи, оскільки вона сталася за межами Канади.

16 грудня міжнародна група з координації допомоги жертвам збитого літака МАУ висунула вимогу, щоб іранська сторона до 5 січня 2022 року підтвердила свою готовність брати участь у переговорах щодо компенсації.

6 січня 2022 року міжнародна група заявила, що Іран відмовився від переговорів із нею. "Міжнародна група зосередиться на подальших діях для вирішення цього питання відповідно до норм міжнародного права", – заявили глави МЗС України, Канади, Швеції та Великобританії.

В Ірані провели п'ять судових засідань у справі про збиття українського літака, але імен обвинувачених досі офіційно не названо, повідомив у січні 2023 року тимчасовий повірений у справах України в Ірані Євген Кравченко.