Монастирський назвав ім'я затриманого за організацію масових заворушень
"Щодо особи, ім'я якої сьогодні вже звучало. Так, дійсно, це людина на прізвище Голубан, яка працювала у правоохоронних органах, у якої дуже незрозуміла попередня історія, зокрема у 2013 році. У мене також є питання, чому в цій історії тоді не була поставлена крапка", – сказав глава МВС.
Міністр вважає, що правоохоронні органи, зокрема СБУ, мають дати оцінку діяльності Голубана в минулому.
Він повідомив, що Голубану та людині, затриманій як його спільник, 1 лютого суд обиратиме запобіжний захід у межах підозри про організацію масових заворушень.
За його словами, зараз слідство намагається встановити замовників. Він зазначив, що серед годин розмов оперативного відео імен замовників не звучить.
"Думаю, що ми почуємо й інші імена... Поки що йдеться саме про організаторів мітингів, які активно набирали людей", – сказав міністр, говорячи про затриманих.
Перед цим прізвище Голубана назвали з посиланням на свої джерела головний редактор "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов, "Українська правда" і "Обозреватель". ЗМІ опублікували фотографію його затримання.
Монастирський та керівник Нацполіції Ігор Клименко заявили 31 січня, що в Україні тривала підготовка до масових насильницьких акцій протесту. Перша з них мала відбутися в Києві 31 січня, у ній було передбачено участь до 5 тис. осіб, сутички з поліцією та сценарій "сакральної жертви", який, як стверджують у поліції, хотіли розіграти з рядженими "медиками" та бутафорською кров'ю. Було затримано двох громадян України, яких поліція вважає організатором мітингів та виконавцем. Їм збиралися оголосити про підозру у спробі організації масових заворушень (ч. 2 ст. 15, ч. 1 ст. 294 Кримінального кодексу України), повідомляли в Офісі генпрокурора.
Контекст:
Колишній полковник поліції Голубан служив у спецпідрозділах МВС, СБУ, Міноборони України, вийшов на пенсію та в липні 2014 року пішов добровольцем у зону АТО, служив у добровольчому батальйоні "Київ-1". Його поранили, 2015 року йому зробили операцію. З червня 2016 року очолював роту поліції особливого призначення управління Нацполіції в Донецькій області. У березні 2017 року здобув орден "За заслуги" ІІІ ступеня, повідомляли на сайті МВС.
Але того ж місяця його запідозрили у зв'язках із бойовиками. 6 квітня 2017 року народні депутати від фракції "Самопоміч" вимагали викликати у Верховну Раду генерального прокурора та голову СБУ зі звітом про результати перевірки відомостей про зв'язки Голубана з бойовиками "ДНР". Нардеп Єгор Соболєв закликав звернути увагу на поширене одним із колишніх ватажків донецьких бойовиків Олександром Ходаковським відео 2014 року, на якому людина, схожа на Голубана, перебуває серед бойовиків сепаратистського батальйону "Восток".
"Юрій Голубан на цьому відео готувався разом із Ходаковським до нападу на українських солдатів. Це відео та дата зйомок були ідентифіковані бійцями батальйону "Донбас" як підготовка до нападу на них під Карлівкою", – заявив Соболєв, який нагадав, що в бою 23 травня 2014 року загинуло п'ятеро українських добровольців.
Голубан стверджував, що 23 травня 2014 року не міг брати участь у бою під Карлівкою на боці бойовиків Донбасу, оскільки за кілька днів до цього перевіз сім'ю з Донецька до Харкова та залишався там. Оприлюднене Ходаковським відео він назвав монтажем. "Думаю, відео взяли з архівів. Я там у формі "Альфи" з бронежилетом "Альфи", а інші люди – без бронежилетів, в іншій формі. Відео могли взяти з будь-яких навчань, із будь-яких занять, які ми щодня проводили у донецькій "Альфі" протягом шести років. Місце на відео мені не знайоме, люди не знайомі", – говорив він.
У лютому 2019 року тодішній глава МВС Арсен Аваков повідомив, що Голубана звільнено з Нацполіції. "Коли виник скандал, пов'язаний із його можливою причетністю до незаконних формувань, ми копнули глибше і виявили, що Голубан півтора місяця невідомо де перебував. Його спочатку усунули, потім звільнили. Однак переконливих доказів його провини теж поки що немає", – говорив Аваков. За його словами, на той момент ще тривало розслідування.