МЗС України розкритикувало візит Фіцо до Москви

22 грудня Фіцо прибув у Москву до Путіна на тлі відмови України від транзиту російського газу з 1 січня 2025 року
Фото: ЕРА

Міністерство закордонних справ України розкритикувало візит прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо до Москви та його зустріч із нелегітимним президентом Росії Володимиром Путіним, яка відбулася 22 грудня. Відповідну заяву оприлюднили 23 грудня на сайті відомства. 

"Слабкість, залежність і недалекоглядність енергетичної політики прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо створюють загрози для всієї Європи", – наголосили в МЗС. 

Зазначають, що Росія багато років використовувала енергію як зброю, інструмент шантажу й погроз суверенним державам. На тлі цього відмова від російських енергоносіїв і збільшення енергетичної незалежності стали "загальноєвропейським трендом".  

Як приклад, у відомстві наводять Австрію, котра багато років залежала від енергоресурсів РФ, але завдяки "мудрій і далекоглядній політиці уряду" нещодавно знайшла можливість відмовитися від них. 

Водночас українське міністерство дивують "спроби очільника словацького уряду зберегти енергозалежність від Москви всупереч політиці ЄС і спільній роботі європейських країн над диверсифікацією енергопостачання".

"Протягом року його дії були фактично спрямовані на те, щоб допомагати Росії й надалі витискати з європейського ринку американський та інший газ, зберігати залежність Європи й послаблювати наш континент", – кажуть про Фіцо в МЗС України, додаючи, що за цей час можна було б спільно з європейськими партнерами розв'язати проблеми і знайти взаємоприйнятні рішення.

"Україна платить найвищу ціну – ціну людських життів – за стримування російської агресії та захист європейських домівок, включно зі словацькими, від російських убивць. Ми не приймемо ганебної політики умиротворення, яка вже довела свою помилковість у минулому столітті. Словацька сторона мала би про це пам'ятати краще за інших", – зазначили в міністерстві, закликавши партнерів спільно працювати над зменшенням залежності від російських енергоносіїв та зміцненням енергетичної безпеки Європи. 

Контекст:

Строк дії підписаного 2019 року контракту на транзит російського газу спливає наприкінці 2024 року. Як нагадував Forbes, за його умовами "Газпром" протягом 2020–2024 років має виплатити Україні за транзит понад $7,1 млрд. Україна неодноразово заявляла, що планів продовжувати контракт у неї немає.

У липні 2024 року в інтерв'ю LIGA.net на той час голова НАК "Нафтогаз України" Олексій Чернишов розповідав, що транзитом через Україну проходить лише 4% газу, потрібного Європі (приблизно 14 млрд м&³3; на рік), і "це мізер". За даними Bloomberg, переважно російський газ потрапляє до Словаччини й Австрії.

27 серпня президент України Володимир Зеленський сказав, що Україна готова обговорювати транзит газу своєю територією з іншими компаніями (не російськими), "якщо буде запит від деяких європейських колег". 

16 грудня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль обговорив зі словацьким колегою енергетичну безпеку Європи й укотре підкреслив, що угода України з Росією про транзит газу завершує дію 1 січня 2025 року і її не будуть продовжувати

22 грудня у Кремлі прем'єр Словаччини Фіцо зустрівся з нелегітимним президентом Росії Володимиром Путіним на тлі відмови України від транзиту російського газу.