"Найбільша загроза від часів холодної війни". Джонсон опублікував відео на підтримку України
У ролику показано кадри з його візитів до України та штаб-квартири НАТО у Брюсселі, зустрічей із президентом України Володимиром Зеленським, генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом, а також підготовку британських військових до посилення НАТО на сході блоку.
За словами глави британського уряду, стягування російських військ до кордонів України є "найбільшою загрозою для системи європейської безпеки від часу завершення холодної війни".
Джонсон зазначив, що разом зі Столтенбергом обговорює заходи щодо стримування загрози з боку Росії. Ідеться, зокрема, про вироблення санкцій щодо РФ, які будуть застосовані в разі її нападу, а також посилення східного флангу НАТО.
Він також наголосив, що Британія підтримує Україну і допомагає їй захистити себе, бо вважає це правильним. Зокрема, ідеться про підготовку українських військових, а також постачання ЗСУ протитанкових комплексів NLAW.
Джонсон закликав Росію до деескалації, а Захід – бути єдиним і рішучим.
"Вторгнення було б абсолютно катастрофічним. Лихом не тільки для України, але й для Росії та світу. Україна нічого не просить, крім миру і суверенітету, можливості обирати власну долю та свої альянси, як будь-яка незалежна держава. Британія завжди відстоювала ці принципи, і ми не відступимо зараз", – підсумував Джонсон.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.
США і НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.
У Білому домі заявили 18 січня 2022 року, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США занепокоєні через переміщення російських військ на навчання до Білорусі.
28 січня президент України Володимир Зеленський наголосив, що ситуація на кордоні не напруженіша, ніж на початку 2021 року, а висловлювання західних лідерів про наближення війни шкодять українській економіці.
Міністр оборони України Олексій Резніков наприкінці січня заявив, що, незважаючи на значне скупчення російських військ, не створено жодного ударного угруповання, необхідного для того, щоб перейти в наступ.
8 лютого Резніков повідомив, що вздовж усього кордону з Україною з боку РФ, Республіки Білорусь та тимчасово окупованих територій перебуває 140 тис. військових, включно з повітряним і морським компонентом.