Найєм: Саакашвілі тримають у забороненому ізоляторі тимчасового тримання СБУ, у камері №13, де колись перебував Олексій Пукач
За словами нардепа від Блоку Петра Порошенка Мустафи Найєма, судовий процес з обрання запобіжного заходу екс-президенту Грузії, лідеру партії "Рух нових сил" Михайлу Саакашвілі – лакмусовий папірець для всієї правоохоронної системи України. Нардеп також повідомив, що суддя Печерського районного суду Києва Лариса Цокол, яка головує у справі Саакашвілі, у 2004 році скасувала постанову про порушення кримінальної справи проти екс-генерала МВС Олексія Пукача у зв'язку з убивством журналіста Георгія Гонгадзе.
Екс-президента Грузії, лідера партії "Рух нових сил" Михайла Саакашвілі тримають у тій самій камері ізолятора тимчасового тримання Служби безпеки України, що і колишнього генерала МВС Олексія Пукача, засудженого до довічного ув'язнення за вбивство журналіста Георгія Гонгадзе. Про це у Facebook повідомив нардеп від Блоку Петра Порошенка Мустафа Найєм.
Депутат зазначив, що засідання суду щодо обрання запобіжного заходу Саакашвілі проходить 11 грудня у Печерському районному суді Києва, де свого часу чекали вироку лідер парламентської фракції "Батьківщина", колишній прем'єр Юлія Тимошенко та генеральний прокурор, екс-голова МВД України Юрій Луценко.
"Змінився тільки простір, де тримають затриманих: замість клітки – прозоре скло. На вимогу адвокатів, на час засідання Михайло сидить поруч із захисниками. В іншому картина та сама: тіснява, задуха, а співробітників правоохоронних органів більше, ніж журналістів і пересічних громадян. Михайла тримають у забороненому ізоляторі тимчасового тримання СБУ, у камері №13, де колись перебував Олексій Пукач. Десь поруч свого часу тримали і Юрія Луценка", – написав Найєм.
Він також повідомив, що у справі Саакашвілі багато процесуальних порушень.
"5 грудня підозру Михайлу було вручено з порушенням законодавства. Точніше, її не було вручено. Юрій Луценко стверджував, що її надіслано поштою, тимчасом як закон передбачає тільки особисте висунення постанови з відповідними процедурами. Підозру було висунуто тільки вчора, через п'ять днів після першої спроби затримання. Обшук у квартирі, де затримали Михайла, проводили без ухвали слідчого судді, на підставі постанови прокурора про тимчасовий допуск у приміщення, яка не передбачає ні обшуку, ні затримання. Також, за словами адвокатів і самого Михайла, 5 грудня їм не показували і не видавали анонсованої генпрокурором постанови слідчого судді про затримання Саакашвілі. Судячи з усього, Михайла затримали за ст. 208 КПК. Це стандартний прийом правоохоронних органів, коли у слідства недостатньо доказів для затримання. Але навіть у цьому випадку затриманому або його захисникам зобов'язані видати відповідний протокол, якого наразі у справі немає. Найімовірніше, протоколу немає (тобто формально не було ніякого затримання і втечі 5 грудня) або виписано заднім числом", – продовжив нардеп.
За словами Найєма, прокурори просять для Саакашвілі домашній арешт, і у судді є "кілька виборів".
"У судді кілька виборів – обрати арешт, виконати вимогу прокурорів, відпустити під особисті зобов'язання поручителів або відмовити в якомусь запобіжному заході, якщо визнає підозри недостатньо обґрунтованими. До речі, суддя цілком може виявитися адекватною (тією мірою, якою це слово в принципі доречне в цій ситуації). Свого часу Лариса Цокол всупереч вимозі прокуратури відпускала Геннадія Корбана (колишнього лідера партії УКРОП. – "ГОРДОН") та Ігоря Мосійчука (нардепа від Радикальної партії. – "ГОРДОН"). Із сумнівних рішень – тільки у 2004 році, коли вона своїм рішенням скасувала постанову про порушення кримінальної справи проти Олексія Пукача у справі про вбивство Георгія Гонгадзе. З декларацією у судді теж усе гаразд", – написав Найєм.
За його словами, "цей процес – лакмусовий папірець для всієї правоохоронної і судової системи".
"Не через прізвище чи діяльність Михайла Саакашвілі, а тому що саме під час таких процесів, де зачіпають політичні інтереси і репутацію перших осіб, проявляються всі інстинкти системи. Починаючи від спокуси фальсифікувати докази та матеріали справи і закінчуючи порушеннями прав усіх учасників процесу", – резюмував нардеп.
Уранці 11 грудня Саакашвілі доправили в Печерський районний суд Києва. Засідання з обрання йому запобіжного заходу почалося приблизно о 12.00.
Політика затримали в Києві увечері 8 грудня і помістили в ізолятор тимчасового тримання. Його обвинувачують в одержанні з Росії приблизно $500 тис. на фінансування мітингів для повалення української влади.
Прокуратура планує вимагати для Саакашвілі запобіжний захід у вигляді домашнього арешту з носіння електронного браслета. В ізоляторі лідер "Руху нових сил" оголосив безстрокове голодування.
10 парламентаріїв заявили про готовність узяти Саакашвілі на поруки, розповів його адвокат Руслан Чорнолуцький під час засідання Печерського райсуду.