НАК "Нафтогаз України" наполягає, щоб європейські компанії бронювали потужності української ГТС – Вітренко
"Головна загроза, яка виникає через [газогін] "Північний потік – 2", – це загроза припинення транспортування газу через Україну, що означатиме значно вищий ризик повномасштабного військового вторгнення Росії. Тому ми розглядаємо питання транзиту через Україну і збереження фізичних обсягів транзиту як один із запобіжників цьому", – сказав Вітренко.
Очільник "Нафтогазу" запевнив у надійності та конкурентоспроможності української ГТС щодо інших газогонів, включно з "Північним потоком – 2".
"На додаток до контрактів із європейськими компаніями ми готові продовжувати й поточний контракт із "Газпромом". Мова не йде про його припинення прямо зараз. Після 2024 року "Газпром" може теж бронювати потужності для транзиту через Україну", – зазначив він.
Європейські компанії за поточними контрактами мають змінити точки передавання газу й почати отримувати цей газ на кордоні України та Росії, бронюючи потужності самостійно, вказав Вітренко.
Українська сторона вважає транзит газу важливим джерелом фінансування трансформації енергетичної галузі, сказав він. До 2024 року Україна має контракт, який дає державі гарантований дохід у сумі $7,2 млрд.
"Якщо транзит буде продовжено, наприклад, іще на 10 років, після 2024 року, це може дати Україні додатково $20 млрд. Тобто це значне джерело для фінансування того ж "зеленого" переходу", – підсумував голова "Нафтогазу".
Контекст:
"Нафтогаз" і "Газпром" 30 грудня 2019 року підписали новий контракт на транзит газу на п'ять років. Мінімально гарантоване прокачування за новим договором "качай або плати" становить 65 млрд м&³3; газу в перший рік і по 40 млрд м&³3; в наступні чотири. Президент України Володимир Зеленський зазначав, що в межах п'ятирічного контракту на транзит газу Україна отримає понад $7 млрд.
2020 року територією України в Євросоюз було транспортовано 55,8 млрд м&³3; російського газу – це найнижчий показник за сім років, повідомляли 2 січня 2021 року в ТОВ "Оператор ГТС України".
В інтерв'ю "Українській правді", опублікованому 1 березня, тодішній голова "Нафтогазу" Андрій Коболєв заявив, що компанія готова до припинення транзиту територією України.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що Україна подасть позов до Стокгольмського арбітражу, якщо Росія зупинить транзит газу через українську ГТС.
Голова компанії "Оператор ГТС України" Сергій Макогон говорив у квітні, що "Газпром" поступово скорочує транзит газу територією України – після запуску газогону "Турецький потік" транзит до Туреччини, Греції та Болгарії повністю перейшов на нові газогони.