Нардеп Козак покинув Україну за допомогою білоруського бізнесмена Вороб'я, наближеного до Лукашенка – "Схеми"
Зазначають, що своїм літаком Козак скористатися не міг, оскільки на нього і на обслуговчі компанії Україна наклала санкції. За інформацією джерел зі сфери авіаперевезень і в силовій структурі, 24 лютого нардеп був на борту літака Embraer 650 із бортовим номером ОЕ-ITA, який базується в Мінську, і ним користується сам Воробей і головні менеджери його компаній.
Розслідувачі стверджують, що, коли літак уже готували до зльоту, спочатку його розвернули, а пасажирів повернули до термінала, але згодом усе ж випустили в Мінськ, звідки борт відразу вилетів до Москви. Відтоді в Україну Козак не повертався.
За даними журналістів, перед цим, 14 лютого, Козак літав із Києва до Мінська в компанії Алли Пінчук, яка працює керівницею компанії "Червоний бор", пов'язаної з головними активами Вороб'я. 19 лютого нардеп повертався з Мінська до Києва з Олександром Храмцовим – директором Нафтобітумного заводу, пов'язаного з Вороб'єм.
Ні Козак, ні Воробей на запити журналістів не відповіли.
Воробей володіє в Білорусі найбільшим приватним нафтотрейдером "Інтерсервіс" (у який входить компанія "Нафтобітумний завод"), "Абсолютбанком" і ще низкою підприємств. TUT.BY писав, що після запровадження санкцій ЄС у грудні 2020 року Воробей перестав офіційно володіти цими підприємствами – кінцевими бенефіціарами вказано топменеджерів банку.
В Україні Воробей володіє 51% акцій компанії "Прикарпатзахідтранс" (фірма експлуатувала частину нафтопродуктопроводу "Самара – Західний напрям", який РНБО доручила повернути в держвласність).
Окрім того, Воробей хотів купити банк в Україні, але йому відмовив НБУ.
"Белорусские новости" писали, що Вороб'я називають "гаманцем" Олександра Лукашенка.
Контекст:
У лютому 2021 року Рада національної безпеки та оборони (РНБО) запровадила санкції проти нардепів ОПЗЖ Віктора Медведчука, Козака і належних їм та їхнім сім'ям компаній (зокрема під санкції потрапили телеканали "112 Україна", ZIK і NewsOne). Обмеження до цих осіб вирішили застосувати на підставі розслідування СБУ щодо фінансування тероризму.
11 травня генпрокурорка України Ірина Венедіктова підписала Медведчуку й Козаку підозри в державній зраді та замаху на розкрадання національних ресурсів.
У справі три епізоди, перший із них стосується допомоги Росії в заволодінні нафтогазовим родовищем в анексованому Криму, другий – передання спецслужбам РФ секретних відомостей про українські війська, третій – участі фігурантів у розробленні проєкту "Луч", за допомогою якого планували вербувати українських мігрантів у РФ.
Підозри Козаку не вручали особисто – він, за даними СБУ, наразі у РФ і "не планує повертатися". Медведчук заявляв, що Козак на лікуванні в Білорусі.
13 травня Печерський райсуд Києва відправив Медведчука під цілодобовий домашній арешт до 9 липня, на нього наділи електронний браслет. Прокуратура просила заарештувати його до 10 липня з альтернативою застави в розмірі 300 млн грн. Медведчук назвав справу політично мотивованою.
20 травня СБУ оголосила Козака в розшук, Печерський районний суд Києва дав дозвіл на його затримання.