Нардеп Кожем'якін заявив, що США, Євросоюз і МВФ просять відкласти розгляд законопроектів про незаконне збагачення, бо вони "недосконалі"

У Раду подали кілька законопроектів про відповідальність за незаконне збагачення
Фото: rada.gov.ua

Нардеп від "Батьківщини", голова комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Андрій Кожем'якін повідомив, що посол США, місія Міжнародного валютного фонду та посол Євросоюзу написали йому лист із проханням відкласти розгляд законопроектів щодо відповідальності за незаконне збагачення.

Міжнародний валютний фонд, Євросоюз і США просять відкласти розгляд законопроектів про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення. Про це під час погоджувальної ради парламенту 18 березня сказав нардеп від "Батьківщини", голова комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Андрій Кожем'якін, повідомляє кореспондент видання "ГОРДОН".

"Посол США, місія МВФ, посол Євросоюзу написали мені листа, сьогодні прийшов. Вони просять відкласти розгляд усіх проектів, тому що вони недосконалі. У тому числі – і президентський", сказав депутат, коментуючи проекти, що стосуються ст. 368-2 Кримінального кодексу (незаконне збагачення), яку Конституційний Суд визнав такою, що не відповідає Основному закону.

Нардеп Мустафа Найєм опублікував у Facebook фото зазначеного листа. Його автори заявили, що новий закон має відповідати міжнародним стандартам, зокрема Конвенції ООН із боротьби з корупцією.

"Ми зазначаємо, що законопроекти, подані на розгляд, зокрема президентський, не повністю досягають цієї мети і тому їх мають переглянути і предметно обговорити з відповідними зацікавленими сторонами", – ідеться в листі.

Представники ЄС, США і МВФ запропонували експертну допомогу у розробленні документа.

"Потребу у швидкому вирішенні проблеми в антикорупційному законодавстві не мають забезпечувати через порушення надійності та конституційності положень статті про незаконне збагачення. Ми також закликаємо українську владу знайти спосіб продовжити роботу над десятками розслідувань, які вже було розпочато", – додали автори листа.

Його підписали посол США в Україні Марі Йованович, глава представництва ЄС Хюг Мінгареллі, голова постійного представництва МВФ в країні Йоста Люнгман і директор Світового банку у справах України, Білорусі та Молдови Сату Кахконен.

26 лютого 2019 року Конституційний Суд визнав ст. 368-2 Кримінального кодексу України (незаконне збагачення) такою, що не відповідає Основному закону, і скасував її. У рішенні йдеться, що вона не узгоджується з конституційним принципом презумпції невинуватості та з конституційним приписом про неприпустимість притягнення особи до відповідальності за відмову давати свідчення або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів (ст. 62 і 63 Конституції).

У Національному антикорупційному бюро України повідомляли, що розслідують факти незаконного збагачення на суму понад 500 млн грн у межах 65 кримінальних проваджень, однак після рішення Конституційного Суду всі провадження про незаконне збагачення буде закрито.

Станом на 18 березня в парламенті було зареєстровано кілька законопроектів про відповідальність за незаконне збагачення: №10103 авторства лідера парламентської фракції "Батьківщина" Юлії Тимошенко, №10110, який подав президент України Петро Порошенко і 12 альтернативних до нього.