"Наша формула миру – єдиний комплексний і реалістичний план". Зеленський провів нараду за підсумками міжнародної зустрічі на Мальті

Зеленський 1 листопада зустрівся з українською делегацією, яка взяла участь у саміті на Мальті
Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський 1 листопада провів нараду за підсумками третьої міжнародної зустрічі радників із питань нацбезпеки та радників із зовнішньої політики щодо імплементації української формули миру, яка відбулася 28–29 жовтня на Мальті. Про це глава Української держави поінформував у Facebook.

"Зустрівся з українською делегацією… Обговорили підсумки цієї зустрічі. Наша формула миру – єдиний комплексний і реалістичний план повернення спокою не лише українському народу, а й усім народам планети, які прагнуть життя без агресій, – написав Зеленський. – Цінуємо, що навіть у складний час загострення ситуації в різних регіонах світу кількість учасників зустрічі радників збільшилася і вони готові об'єднуватися навколо пропозицій України щодо завершення війни й досягнення справедливого та стійкого миру".

За словами глави Офісу президента Андрія Єрмака, який очолював українську делегацію, у зустрічі на Мальті взяли участь представники 66 країн і міжнародних організацій з усіх континентів, що на 24 делегації більше, ніж на попередній зустрічі у Джидді (Саудівська Аравія), його цитує пресцентр ОП.

Єрмак зазначив, що представники держав-партнерів і українська делегація разом презентували конкретні кроки щодо реалізації п'яти пунктів формули миру.

Як зазначили в ОП, до учасників зустрічі на Мальті, окрім Зеленського, звернулися президенти Фінляндії та ПАР, прем'єр-міністри Японії, Болгарії й Мальти, а також держсекретар Ватикану.

Зеленського поінформували, що на Мальті відбулося понад 20 двосторонніх зустрічей із радниками з питань нацбезпеки лідерів країн-партнерів, ідеться в повідомленні.

"Метою цих зустрічей було узгодження участі держав в імплементації різних пунктів формули миру, підтримка України й координація спільних дій у низці сфер", – резюмували в ОП.

Контекст:

Україна в листопаді 2022 року презентувала свою формулу миру, яка містить 10 пунктів. Одним із головних її положень є виведення російських військ з усієї території України в межах міжнародно визнаних кордонів.

24 червня в умовах таємності в Копенгагені з ініціативи Києва відбулася перша міжнародна конференція, присвячена війні в Україні. За інформацією ЗМІ, радники з безпеки з різних країн обговорювали умови можливих переговорів між Києвом і Москвою. Глава ОП повідомляв, що на конференції відбулися консультації "щодо основних принципів миру".

У другій конференції у Джидді (Саудівська Аравія) на рівні політичних радників лідерів на початку серпня взяли участь представники понад 40 країн, що втричі більше, ніж на консультаціях у Копенгагені, наголошував Єрмак. Росію на зустріч не запрошували. Уперше в ній узяв участь Китай.

В ОП зазначали, що на третій зустрічі на Мальті увагу було зосереджено на п'яти головних пунктах формули миру: "Ядерна та радіаційна безпека", "Продовольча безпека", "Енергетична безпека", "Звільнення всіх полонених і депортованих осіб" і "Відновлення територіальної цілісності України та світового порядку". Представник Китаю пропустив саміт у Мальті через "неспівпадіння графіків", пояснили в Офісі президента України.

За словами Єрмака, Україна планує проведення двох самітів миру: перший, підготовці до якого було присвячено зустріч у Джидді, має ухвалити український мирний план за основу, другий має зафіксувати завершення війни – планують, що в ньому братиме участь Росія.

Глобальний саміт щодо реалізації формули миру за участі більшості країн Україна прагне провести восени 2023 року, говорив Зеленський. Україна "гарними темпами" рухається в напрямі Глобального саміту миру, і це відбудеться, заявили 16 серпня в МЗС країни.